Rosja wydaliła 18 pracowników Delegatury UE w Moskwie. "Akcja odwetowa"

Władze na Kremlu w ramach akcji odwetowej wydaliły 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz wideo

Unia Europejska 5 kwietnia ogłosiła 19 rosyjskich dyplomatów w Brukseli osobami niepożądanymi i nakazała im opuszczenie Belgii. Wspólnota uznała, że "angażują się w działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym".

Teraz - według doniesień agencji Reutera - w ramach akcji odwetowej Moskwa wydaliła 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Rosji. MSZ na Kremlu zaznacza, że europejscy dyplomaci muszą wyjechać w najbliższym czasie.

Jednocześnie strona rosyjska oskarżyła Unię Europejską o "konsekwentne niszczenie tworzonej przez dziesięciolecia architektury stosunków dwustronnych".

Polska i wiele krajów wydaliły rosyjskich dyplomatów

W dniu 23 marca szef polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywając w Polsce korzystają ze statusu dyplomatycznego.

Szef ABW wniósł do MSZ o wydanie decyzji skutkujących pilnym opuszczeniem Polski przez wszystkie objęte wnioskiem osoby, które według opinii szafa agencji prowadziły działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym.

W odpowiedzi na ten krok 8 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o uznaniu za osoby niepożądane na terenie Federacji Rosyjskiej 45 polskich dyplomatów.

W ciągu ostatnich tygodni decyzję o wydaleniu dyplomatów Rosji ogłosiły m.in. władze Francji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM