Zełenski ostrzega: Cały świat powinien być gotowy na możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN powiedział, że "wszystkie kraje świata powinny być zaniepokojone możliwością użycia broni jądrowej przez Rosję".
Zobacz wideo

Prezydent Ukrainy w ten sposób odniósł się w ten sposób do słów dyrektora CIA Billa Burnsa, który w czwartkowym przemówieniu na uczelni Georgia Tech stwierdził, że nie można lekceważyć potencjalnego użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej. - Cały świat, wszystkie kraje powinny się tym martwić - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym przez CNN fragmencie wywiadu.

Wskazał przy tym na retorykę Kremla wokół użycia broni masowego rażenia. - To może nie być prawdziwa informacja, ale może być prawdą. (...) Oni mogą to zrobić. Dla nich życie ludzi to nic - ocenił prezydent Ukrainy. - Myślę, że nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy być gotowi. Ale to nie tylko kwestia dla Ukrainy, ale całego świata - podkreślił Zełenski.

Czy Rosja użyje w Ukrainie broni jądrowej?

Nie pierwszy raz w czasie trwania wojny w Ukrainie pojawiły się spekulacje dotyczące użycia przez Rosję broni jądrowej. Przypomnijmy, że Władimir Putin - tuż po zaatakowaniu Ukrainy - postawił w stan podwyższonej gotowości bojowej siły odstraszania, czyli siły nuklearne. Rosyjski prezydent stwierdził, że jest to reakcja na "agresywne komunikaty" głównych państw NATO.

Z kolei pod koniec marca - czyli po ponad miesiącu walk - rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku "zagrożenia dla istnienia państwa" - a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM