"'Moskwa' płonąca i tonąca". To mogą być nowe zdjęcia rosyjskiego krążownika

W poniedziałek w internecie opublikowano zdjęcia, na których najpewniej widać uszkodzony krążownik "Moskwa".

W czwartek wieczorem ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że krążownik rakietowy "Moskwa" zatonął podczas holowania w sztormie. Nie wspomniało jednak nic o tym, że został trafiony, a jedynie, że przyczyną holowania był pożar. Ukraińską wersję zdarzeń - że okręt został trafiony dwiema ukraińskimi rakietami - potwierdziły w piątek też Stany Zjednoczone.

W poniedziałek w internecie pojawiły się zdjęcia i nagranie, na których  - najpewniej – widać uszkodzoną "Moskwę". Opublikował je m.in. kanał wojskowy OSINTtechnical na Twitterze.

Zdjęcia udostępnił również Dawid Kamizela. "Są i pierwsze faktyczne zdjęcia krążownika 'Moskwa' wykonane po jego uszkodzeniu i pożarze. Można więc poczynić pierwsze obserwacje. Radar 3R41 służący do kierowania ogniem systemu przeciwlotniczego S-300F jest w pozycji na 'spocznij', nieskierowany w kierunku zagrożenia czy też żadnym innym. Również obydwa burtowe systemy OPL krótkiego zasięgu OSA-M są schowane w swoich studniach. Trudno oczekiwać, żeby balastowanie jednostki wymagało sprowadzenia 3R41 akurat do pozycji neutralnej, więc zwiększa to prawdopodobieństwo scenariusza, w którym załoga nie była do końca świadoma zagrożenia" – napisał ekspert ds. wojskowości "Nowej Techniki Wojskowej".

- Moskwa płonąca i tonąca" – napisał Jarosław Wolski, analityk z "NTW".

TOK FM PREMIUM