Medwedczuk chce, żeby wymienić go na obrońców Mariupola. Doradca Zełenskiego wątpi

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził w poniedziałek wątpliwość, czy Rosja zgodzi się wymienić prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na obrońców oblężonego przez Rosjan Mariupola.
Zobacz wideo

Podolak skomentował w ten sposób wypowiedź samego Medwedczuka na ten temat. Według ogłoszonego w poniedziałek nagrania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Medwedczuk zaapelował o taką wymianę.

Podolak, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że "dla Medwedczuka nie ma miejsca" w obecnym państwie ukraińskim. Tymczasem - dodał - dla władz ukraińskich "rzeczywiście ważni są bohaterowie Mariupola", zatem apel o wymianę to "jedyne możliwe wyjście" dla prorosyjskiego polityka.

Jednak - zdaniem doradcy Zełenskiego - można wątpić, czy Rosjanie "poprą na poważnie inicjatywę Medwedczuka". Podolak oskarżył Rosjan, że "wręcz piją krew" mieszkańców Mariupola i raczej nie zechcą - jak to ujął - "wrócić na jakiś czas do postaci ludzkiej".

Na nagraniu opublikowanym w poniedziałek przez SBU Medwedczuk mówi, że zwraca się do władz Rosji i Ukrainy o wymienienie go "na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne".

Nagranie opublikowano około tydzień po tym, jak władze ukraińskie poinformowały, że polityk został ujęty podczas próby ucieczki z Ukrainy do Rosji.

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Uważano, że ł±cz± go bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku Putin został ojcem chrzestnym córki Medwedczuka.

DOSTĘP PREMIUM