Ukraińska dziennikarka o zamiarach Rosjan na Wielkanoc. "Prowokacyjny ostrzał cywilów"

- Władze się zwracają do ludzi, żeby jeszcze się nie spieszyli z powrotem do domów, z których musieli uciekać, żeby zostali tam, gdzie teraz mieszkają, ponieważ wciąż jest niebezpiecznie - mówiła w TOK FM dziennikarka Lesia Vakuliuk. Ujawniła też, że ma informacje na temat rosyjskich prowokacji.
Zobacz wideo

W poniedziałek po raz pierwszy od agresji Rosji na Ukrainie (24 lutego) we Lwowie - w wyniku rosyjskiego ostrzału - zginęli cywile. Część pocisków spadła w rejon koło obiektów kolejowych. W atakach rakietowych w sumie zginęło siedem osób, a 11 zostało rannych.

- Mały chłopiec, który uciekał od wojny razem z mamą z Charkowa od wojny, został ranny - mówiła w TOK FM Lesia Vakuliuk. Dziennikarka telewizji Ukraina 24 opowiadała, że w wyniku ataku Rosjan uszkodzona została m.in. kuchnia, w której wolontariusze przygotowywali posiłki dla Obrony Terytorialnej. - Pracowała tam moja koleżanka - dodała rozmówczyni Przemysława Iwańczyka.

Rosja szykuje kolejne prowokacje?

Jak mówiła, "strzałów jest coraz więcej". - Władze zwracają się do ludzi, żeby jeszcze się nie spieszyli z powrotami do domów, z Ukrainy zachodniej, z Polski i z innych państw. Władze apelują, żeby zostali tam, gdzie teraz mieszkają, ponieważ wciąż jest niebezpiecznie. Rakiety ciągle spadają na miasta i jest niebezpieczeństwo, że Putin raz jeszcze będzie próbował zdobyć Kijów - argumentowała.

Ukraińcy w najbliższą niedzielę obchodzić będą Wielkanoc. Dziennikarka ostrzegała, że może to być szczególnie trudny czas. - Mam informacje, że będą prowokacje na wschodzie Ukrainy, że Rosjanie będą strzelać do ludzi, którzy pójdą do kościołów, a potem będą mówić, że robili to ukraińscy wojskowi - mówiła.

Przed prowokacjami ostrzegało też w poniedziałek Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii. "Przygotowując referendum w Chersoniu, wróg ściąga sprzęt i siły. Oprócz otwarcie kłamliwej agitacji planuje prowokacyjny ostrzał ludności cywilnej w celu oskarżenia Sił Zbrojnych Ukrainy i stworzenia negatywnego wizerunku ukraińskich władz" - napisano w komunikacie.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM