Ukraina dostanie od Wielkiej Brytanii pojazdy opancerzone Stormer z pociskami Starstreak

Wielka Brytania w najbliższych dniach przekaże Ukrainie pewną liczbę wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Stormer, na których mogą być umieszczane wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak - ujawnił we wtorek dziennik "The Sun".
Zobacz wideo

Według gazety brytyjska armia zaprezentowała ukraińskiej delegacji możliwości pojazdu Stormer dwa tygodnie temu na poligonie pod Salisbury i należy się spodziewać, że w tym tygodniu minister obrony Ben Wallace poinformuje o ich przekazaniu. Stormer to produkowany w Wielkiej Brytanii 13-tonowy gąsienicowy pojazd opancerzony.

Do tej pory pociski Starstreak, których pewną liczbę Wielka Brytania już przekazała i które dobrze się sprawdzają w walce, mogły być wystrzeliwane jedynie z wyrzutni ręcznych bądź naziemnych. Jeśli Ukraina będzie dysponowała nimi także na pojazdach opancerzonych, znacząco zwiększy to jej możliwości zwalczania rosyjskiego lotnictwa.

"Kombinacja Stormer i Starstreak będzie ogromnym wzmocnieniem zdolności bojowych Ukrainy. Jest to niezwykle skuteczny, wysoce mobilny pojazd bojowy, który poważnie utrudni wszelkie próby ataków z niskiego pułapu ze strony sił powietrznych (Władimira) Putina" - powiedział "The Sun" pułkownik Richard Kemp, były dowódca brytyjskich wojsk w Afganistanie.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM