Litewski Sejm zakazał używania symboli agresji Rosji przeciwko Ukrainie - "Z" i "V". Pod karą grzywny

Sejm Litwy zakazał używania symboli "Z" i "V" wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie oraz używania wstążki św. Jerzego w kolorach żółto-czarnym symbolizującej zwycięstwo Rosji. Eksponowanie tych znaków będzie karane grzywną.
Zobacz wideo

- Zmiany te są nie tylko konieczne, ale wręcz niezbędne dla naszego bezpieczeństwa narodowego, jeśli chcemy uniknąć losu podobnego do Ukrainy i przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie - oświadczyła posłanka Monika Oszmianskiene.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami, na Litwie zabronione jest używanie "symboli reżimów totalitarnych lub autorytarnych, które były lub są wykorzystywane do propagowania agresji wojskowej, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych".

Za używanie w miejscach publicznych symboli gloryfikujących agresję wojskową i zbrodnie wojenne na Litwie grozi obecnie kara grzywny w wysokości od 300 do 700 euro, a dla osób prawnych - do 1200 euro. W przypadku powtarzającego się wykroczenia wysokość grzywny wzrośnie odpowiednio do 900 i 1500 euro.

"Z" - oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne

Pod koniec marca do uznania symbol "Z" za niezgodny z prawem wzywał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

 "'Z' oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane" - napisał wówczas Kułeba w mediach społecznościowych. 

Białe "Z" często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu tego używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą - w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM