Paszporty covidowe w Polsce będą bezterminowe, jednak nie dla wszystkich. Sprawdź gdzie są wymagane

Jeśli chcesz, aby twój paszport covidowy nie stracił ważności, musisz spełnić ten jeden warunek. Nadal jednak może on być niewystarczający w przypadku podróży do innego kraju.

Od 1 lutego 2022 roku ważność paszportów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej (czyli w sumie po trzech dawkach) została skrócona do 270 dni. W przypadku osób ze statusem ozdrowieńca ważność paszportu wynosi 180 dni. 

Jednak w Polsce, jak zapowiedział we wtorek (19.04.2022) minister zdrowia Adam Niedzielski, ważność paszportów covidowych będzie "przedłużona bezterminowo". 

Nie wszystkie paszporty covidowe w Polsce będą bezterminowe. Trzeba spełnić jeden warunek

W wywiadzie TVN24, minister zdrowia był pytany o możliwość przedłużenia ważności paszportów covidowych, które tracą tę ważność oraz czy w związku z tym będą prowadzone kolejne szczepienia przypominające przeciw koronawirusowi.

- Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo – powiedział minister zdrowia. "Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie" – dodał.

Jak powiedział Adam Niedzielski, w Polsce unijne certyfikaty covidowe będą przedłużone bezterminowo, jednak tylko u tych osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19.

Paszporty covidowe w Polsce ważne, ale co z wyjazdami za granicę? "Nie ma jasnych deklaracji w UE"

Jeśli ktoś planuje majówkę czy wakacje za granicą, a minęło 270 dni od momentu wystawienia jego paszportu covidowego, który nadal obowiązuje przy wjeździe do miejsca docelowego podróży, może mieć kłopoty – nie wiadomo bowiem, czy po upływie obowiązującego w UE okresu ważności paszport covidowy będzie nadal prawomocnych dokumentem podróży. 

Jak powiedział Niedzielski, w Unii Europejskiej nie ma jasnej deklaracji dotyczącej tego, co będzie się dalej działo z paszportami covidowymi i czy np. do przedłużenia ważności paszportu covidowego będzie potrzebna kolejna dawka przypominająca szczepienia.

Dziś do tych krajów nie wjedziesz bez paszportu covidowego. Sprawdź listę przed podróżą

Warto pamiętać, że coraz więcej państw wycofuje się z wymagań dotyczących posiadania paszportów covidowych przez obywateli i przyjezdnych. Podobnie jak w Polsce, w marcu zniesiono obowiązek posiadania paszportu covidowego czy wykonywania testu na Covid-19 przy wjeździe do wielu krajów. 

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują – powiedział Adam Niedzielski.

Kraje, w których paszporty covidowe wciąż są obowiązkowe przy przekraczaniu granicy, to także m.in. Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Malta, USA czy Belgia. Jednak sytuacja także w tych państwach może się wkrótce zmienić. 

Bez paszportu covidowego czy testu na covid odwiedzimy coraz więcej wakacyjnych destynacji - wśród nich są m.in. Chorwacja, Irlandia, Islandia, Bułgaria czy Czarnogóra. 

W Polsce paszport covidowy nie taki ważny

W Polsce bezterminowa ważność paszportu covidowego nie ma zbyt wielkiego znaczenia – dokumenty te nie są nigdzie wymagane, mogą nam dać jedynie pewne poczucie bezpieczeństwa na bliżej nieokreśloną w kwestii pandemii przyszłość. 

Najistotniejsze jest więc dla nas to, czy inne kraje będą respektowały polskie ustalenia dotyczące bezterminowości unijnego certyfikatu szczepień.

TOK FM PREMIUM