Gwardia Narodowa apeluje, by w nabożeństwach wielkanocnych uczestniczyć online. Groźba rosyjskich ataków

Gwardia Narodowa Ukrainy zaapelowała w środę do mieszkańców, by nie odwiedzali miejsc kultu osobiście, tylko uczestniczyli w nabożeństwach wielkanocnych online, gdyż w warunkach militarnej agresji nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa dużych skupisk ludzkich.
Zobacz wideo

- Naszym zdaniem chodzenie na nabożeństwa jest niewskazane. Mamy nadzieję, że nasi obywatele rozumieją, jaka jest sytuacja, i będą w nich uczestniczyć online - powiedział szef wydziału bezpieczeństwa publicznego Gwardii Narodowej Ołeksandr Hrycenko na konferencji prasowej.

Podkreślił, że siły rosyjskie nieustannie dokonują ataków rakietowych, przed którymi trudno się ochronić.

Również zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz zaapelował do mieszkańców o ostrożność.

- W pewnych regionach (dotyczy to głównie wschodu i południa kraju) odprawianie nabożeństw w nocy nie jest obowiązkowe. Mogą być odprawiane także w niedziele rano. A wierni nie powinni skupiać się dużymi grupami przy święceniu pokarmów. Zaś ci, którzy mają ochotę, mogą przyłączyć się do transmisji nabożeństwa online - powiedział w telewizji.

Wielkanoc może być szczególnie trudna. Możliwe rosyjskie prowokacje i ostrzał cywilów

Ukraińcy Wielkanoc będą obchodzić w najbliższą niedzielę 24 kwietnia. Dziennikarka telewizji Ukraina 24 Lesia Vakuliuk ostrzegała w TOK FM, że może to być szczególnie trudny czas. - Mam informacje, że będą prowokacje na wschodzie Ukrainy, że Rosjanie będą strzelać do ludzi, którzy pójdą do kościołów, a potem będą mówić, że robili to ukraińscy wojskowi - mówiła.

Przed prowokacjami ostrzegało też w poniedziałek Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii. "Przygotowując referendum w Chersoniu, wróg ściąga sprzęt i siły. Oprócz otwarcie kłamliwej agitacji planuje prowokacyjny ostrzał ludności cywilnej w celu oskarżenia Sił Zbrojnych Ukrainy i stworzenia negatywnego wizerunku ukraińskich władz" - napisano w komunikacie.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM