Inflacja w Polsce rekordowo wysoka. Jesteśmy w czołówce Europy, ale oni nas wyprzedzili

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z inflacją najwyższą od ponad 20 lat. Podobne kłopoty mają niemal wszystkie państwa Europy i choć u nas skok jest duży, to są kraje, w których sytuacja wygląda jeszcze gorzej.

Wskaźnik inflacji 2022 - GUS ogłasza zatrważające dane

Jak podał GUS, inflacja w 2022 roku jest na rekordowo wysokim poziomie. W marcu wyniosła w Polsce aż 11 proc. co jest najwyższym wynikiem w całym XXI wieku.

Obecna inflacja kilkukrotnie przekracza poziomy akceptowane przez NBP. Celem banku centralnego jest bowiem utrzymywanie wskaźnika na poziomie 1,5-3,5 proc. Taki wzrost cen zapewnia optymalny rozwój gospodarczy.

Tylko w ciągu miesiąca (marca) w Polsce wzrost cen wyniósł 3,3 proc. To tyle samo, ile według rządu inflacja miała wynieść w całym 2022 r. 

Najmocniej podrożały transport (24,1 proc.) oraz utrzymanie domu (17,7 proc.). 

Inflacja w Europie 2022 - Polska jest w czołówce, ale są kraje, w których inflacja jest jeszcze wyższa

Średnia inflacja w całej strefie Euro w marcu 2022 wyniosła 7,5 proc. Aktualnie z największą inflacją zmaga się Litwa, gdzie wskaźnik HICP wyniósł w marcu 15,6 proc. Na drugim miejscu pod tym względem jest Estonia z inflacją na poziomie 14,8 proc., a na trzecim Holandia – tam HICP wyniósł 11,9 proc.

Najniższą inflację zaś odnotowały Malta (4,6 proc.), Francja (5,1 proc.) i Portugalia (5,5 proc.).

Jak zauważają ekonomiści, w wielu krajach Europy inflacja jest najwyższa od lat. Według wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego inflacja w Niemczech w marcu 2022 roku wyniosła 7,3 proc. Ostatni raz taki sam poziom odnotowano w listopadzie 1981 roku. W lutym br. inflacja wyniosła 5,1 procent. W Hiszpanii inflacja przyspieszyła w marcu do 9,8 proc., co jest najwyższym poziomie od maja 1985 roku. 

Inflacja w Polsce - wykres. Zobacz jak w ostatnich miesiącach rosły ceny

Według ekspertów PKO BP,  kolejne miesiące przyniosą wzrost inflacji w Polsce, ale już w dużo mniejszej skali. "Inflacyjny szczyt zobaczymy około połowy roku, wyniesie on poniżej 12 proc. rdr" - prognozują.

Oto wykres pokazujący inflację w Polsce w ujęciu rok do roku:

Inflacja w ujęciu rok do roku. W zakreślonym obszarze styczeń, luty i marzec 2022 r.Inflacja w ujęciu rok do roku. W zakreślonym obszarze styczeń, luty i marzec 2022 r. Źródło: GUS

DOSTĘP PREMIUM