Mariupol. Ocalała z Holokaustu 91-latka zmarła w piwnicy. "Mama nie zasłużyła na taką śmierć"

W piwnicy w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zmarła 91-letnia Wanda Obiedkowa, która mając 10 lat - także w piwnicy - ukrywała się przd Niemcami - poinformowało Muzeum Auschwitz.
Zobacz wideo

"W wieku 10 lat Wanda Obiedkowa przetrwała Niemców, ukrywając się w piwnicy w Mariupolu. 81 lat później zmarła w piwnicy w tym samym mieście jako ofiara strasznej wojny, ukrywając się przed Rosjanami" - poinformowało Muzeum Auschwitz.

Portal Chabad.org podał, że kobieta zmarła 4 kwietnia. "Na łożu śmierci w jednej z mariupolskich piwnic, zamarzając i prosząc o wodę, ocalała z Holokaustu Wanda Obiedkowa chciała wiedzieć tylko jedno: dlaczego to się dzieje?" - czytamy.

- Mama nie zasłużyła na taką śmierć - powiedziała Łarysa, która do ostatniej chwili towarzyszyła matce. Kobieta wraz z mężem, ryzykując własnym życiem pod nieustającymi ostrzałami, pochowali 91-latkę w publicznym parku, około kilometra od Morza Azowskiego.

Armia Rosji atakuje Mariupol od tygodni. Miasto nad Morzem Azowskim jest praktycznie zrównane z ziemią. Ostatnim przyczółkiem ukraińskich obrońców jest kompleks Azowstal.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM