Putin nakazał wstrzymać szturm na zakłady Azowstal w Mariupolu. Po "telewizyjnej naradzie" z Szojgu

Władimir Putin nakazał wstrzymać szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu. To ostatni bastion ukraińskiej obrony w mieście. I jednocześnie schron dla przebywających tam cywilów.
Zobacz wideo

Decyzję o wstrzymaniu szturmu Putin ogłosił w typowym dla rosyjskiej propagandy stylu. W czasie transmitowanej przez telewizję narady z ministrem obrony. Siergiej Szojgu przekazał Putinowi, że rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad całym miastem - oprócz zakładów metalurgicznych.

W rzeczywistości taka sytuacja ma miejsce od wielu dni. Wszystko dzięki silnej obronie Ukraińców w gigantycznych podziemiach kombinatu. W odpowiedzi Putin stwierdził, że należy przerwać szturm. - Lepiej odgrodzić tę strefę przemysłową, żeby nie dostała się tam nawet mucha. Musimy myśleć o zachowaniu życia i zdrowia naszych żołnierzy i oficerów - powiedział prezydent Rosji. 

Putin polecił też, by jeszcze raz zaproponować obrońcom złożenie broni w zamian za życie i opiekę medyczną. Bojownicy pułku Azow i żołnierze 36 brygady piechoty morskiej wielokrotnie odmawiali Rosjanom kapitulacji.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM