Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kijów otrzyma też dodatkowe pół miliarda dolarów wsparcia

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on wart 800 milionów dolarów. Zawiera między innymi dziesiątki haubic, 144 tysiące pocisków, drony taktyczne i ciężką artylerię.
Zobacz wideo

Jak poinformował prezydent Joe Biden oprócz nowego pakietu wojskowego (o wartości 800 mln dolarów), Stany Zjednoczone uruchomią kolejną transzę pomocy finansowej dla ukraińskiego rządu - w wysokości 500 mln dolarów.

- Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów, by dodatkowo wzmocnić zdolność Ukrainy do walki na wschodzie i w regionie Donbasu. Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej taktycznych dronów - powiedział amerykański prezydent w czwartek w wystąpieniu w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Biden zaznaczył, że pakiet skrojony jest pod charakterystykę bitwy o Donbas i topografię regionu.

- Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców (...). Teraz musimy przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie. Ona będzie bardziej ograniczona, jeśli chodzi o geografię, ale nie jeśli chodzi o brutalność - ocenił Biden.

Zakaz dla rosyjskich statków

Prezydent USA ogłosił też, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego".  - Żaden statek, który pływa pod rosyjską banderą albo należy do rosyjskiego podmiotu lub jest przez ten podmiot wykorzystywany, nie będzie mógł cumować w żadnym amerykańskim porcie ani mieć dostępu do naszego wybrzeża. Żaden - podkreślił Biden

Jak dodał, podobne restrykcje ogłosiły wcześniej UE i Wielka Brytania. - To kolejny kluczowy krok, który podejmujemy razem z partnerami z Unii Europejskiej, Zjednoczonego Królestwa i Kanady, by pozbawić Rosję korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego - powiedział amerykański prezydent.

Uchodźcy z Ukrainy

Joe Biden ogłosił również wprowadzenie nowego programu, mającego ułatwić ukraińskim uchodźcom podróż do Stanów Zjednoczonych bezpośrednio z Europy. Jak poinformował prezydent USA, nowy program, nazwany "Unite for Ukraine", ma poszerzyć obecnie dostępne ścieżki imigracji do USA. - Da on wygodny sposób na bezpieczną legalną migrację z Europy do Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców, którzy mają w USA sponsora, np. rodzinę lub organizację pozarządową. Ten program będzie szybki i uproszczony - zapewnił.

Jednocześnie wyeliminowana ma zostać ścieżka migracji przez Meksyk, z której korzystała część Ukraińców starających się o azyl w USA. Administracja amerykańska zobowiązała się do przyjęcia 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

Prezydent Biden poinformował, że do USA do tej pory dotarło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM