Zbiorowy grób pod Mariupolem na zdjęciach satelitarnych. Mer miasta mówi o tysiącach zwłok

Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów - poinformował Reuters.
Zobacz wideo

Według agencji Reutera na zdjęciach "widać skupisko grobów, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 nowych grobów". Powołując się na Maxar Technologies, Reuters podaje, że z porównania zdjęć z okresu od połowy marca do połowy kwietnia wynika, że nowe groby zaczęły się pojawiać pomiędzy 23 i 26 marca. Teren, o którym mowa, przylega do cmentarza w miejscowości Manhusz, ok. 20 km na zachód od Mariupola.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola.  "To wynika z porównania tych zdjęć ze zdjęciami masowego grobu w Buczy, gdzie potem znaleziono ciała 70 osób. Na zdjęciach Maxar z 9 kwietnia masowy grób jest 20 razy większy. Nowe rowy okupanci wykopywali i zapełniali ciałami codziennie w kwietniu. Nasze źródła informują, że w takich grobach ciała są układane kilkoma warstwami" – napisał mer w mediach społecznościowych.

Mariupol broni się od początku wojny

Rosyjskie oblężenie Mariupola zaczęło się praktycznie zaraz po ataku na Ukrainę. Zdobycie miasta to jeden z kluczowych celów Rosji. Dzięki objęciu władzy w Mariupolu Morze Azowskie stałoby się wewnętrznym morzem rosyjskim.

Wojska Kremla od początku oblężenia przeprowadzały ostrzał i bombardowania obiektów cywilnych, m.in. szpitala położniczego i dziecięcego oraz teatru, w którym ukrywali się mieszkańcy miasta. Utrudniano też ewakuację ludzi. Po tygodniach walk ostatnim przyczółkiem ukraińskich żołnierzy jest teren huty Azowstal. W podziemnych korytarzach, bunkrach znajdują się tam również cywile, w tym dzieci.

- Widzieliśmy obrazy z Buczy, ale powinniśmy zrozumieć, że w Mariupolu mamy dziesięć razy więcej zbrodni wojennych i przypadków ludobójstwa. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie nawet wszystkich tych zbrodni, które zobaczymy wtedy, gdy odblokujemy Mariupol - powiedział wiceburmistrz Mariupola Siergiej Orłow w rozmowie z TVN24.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM