"Druga faza operacji wojskowej". Rosjanie ogłosili cele ofensywy w Ukrainie

Podczas drugiej fazy operacji specjalnej, która rozpoczęła się w tym tygodniu, armia rosyjska planuje przejąć pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą, aby zapewnić lądowy korytarz na Krym - powiedział, cytowany przez agencję Interfax, Rustam Minnekaev, p.o. dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji.
Zobacz wideo

W komunikacie podkreślono, że Rosja stara się "ustanowić" pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą. - Zapewni to lądowy korytarz na Krym, a także wpłynie na żywotne interesy ukraińskiej gospodarki - miał powiedzieć Minnekaev w piątek. Wojskowego cytuje rosyjska agencja Interfax. 

Rosyjska armia dodała, że kontrola nad południem Ukrainy "da także szansę na dostęp do Naddniestrza. - Gdzie istnieją również fakty ucisku ludności rosyjskojęzycznej – powiedział Minnekaev.

Bitwa o Donbas

Rosja zaatakowała Ukrainę już niemal dwa miesiące temu. Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, wojska Putina skierowały się na wschód kraju.  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił, że wielka ofensywa armii rosyjskiej na wschodzie jeszcze się nie rozpoczęła, ale należy jej oczekiwać w najbliższych dniach. Walki na całej linii frontu na terenie obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego, które trwają od 19 kwietnia, mają charakter rozpoznania bojem pozycji ukraińskich. Według Daniłowa bitwa o Donbas nie będzie ostatnią operacją militarną realizowaną przez agresora, a jego siły otrzymaj± uzupełnienie w ciągu dwóch–czterech tygodni. W ostatnich siedmiu dniach Rosja wysłała na Ukrainę 17 batalionowych grup taktycznych (BTG), trzy z nich trafiły do Donbasu. W sumie w zaatakowanym kraju znajduj± się aktualnie 82 rosyjskie BTG.

Trwa oblężenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i pułku Azow Gwardii Narodowej dokonali wypadu do miejscowego portu, skąd – po odepchnięciu oddziałów wroga – wyprowadzili ok. 500 funkcjonariuszy służby granicznej i policji. Aktywność obrońców i kolejne straty najeźdźców spotkały się z reakcją prezydenta Rosji Władimira Putina, który w czwartek zabronił wojskom szturmu na Azowstal i nakazał utrzymanie całkowitej blokady zakładów. Z kolei rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zameldował, że Rosjanie "wyzwolili Mariupol". Wyraził przypuszczenie, że ukraińska obrona wyczerpie swoje siły w ciągu trzech–czterech dni.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM