"Trwa wykrwawianie gospodarcze Ukrainy". Ekspert: To jest drugi, ale też bardzo ważny front
Rosja już wprost potwierdza, że zmieniła cele swojej ofensywy w Ukrainie i przechodzi do planu B. Rustam Minnekaev, p.o. dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji, wskazał, że podczas drugiej fazy operacji specjalnej armia rosyjska planuje przejąć pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą, aby zapewnić lądowy korytarz na Krym. Jak twierdzi jednak sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, ta wielka rosyjska ofensywa na wschodzie kraju de facto jeszcze się nie zaczęła.
- Ołeksij Daniłow rzeczywiście stwierdził, że Rosjanie cały czas się do niej przygotowują. Mają w regionie Donbasu zbyt mało ludzi, zbyt mało sprzętu i potrzebują - jak twierdzi - jeszcze co najmniej kilku dni, żeby skompletować jednostki - mówił w TOK FM Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jak podkreślił, Rosjanie generalnie mają problem ze zrekrutowaniem żołnierzy do walk w Ukrainie. Zdaniem eksperta chętnych brakuje, bo "nie bardzo rozumieją, o co jest ta wojna". W przeciwieństwie do strony ukraińskiej, gdzie morale są bardzo wysokie.
W ocenie Konończuka zapowiadana od wielu dni walka na wschodzie Ukrainy jest więc ciągle przed nami. - Wielka bitwa o Donbas się nie zaczęła, ale wiele wskazuje na to, że te walki są coraz bardziej intensywne i do tego walnego starcia rzeczywiście może dojść - analizował. Dodał jednak, że "to z całą pewnością nie będzie bitwa, która rozstrzygnie o losach tej wojny". - Cały czas front jest długi - od Charkowa na północy, aż po południe ukraińskie, niemal pod Odessę - argumentował ekspert OSW.
Gość TOK FM stwierdził, że na ten moment zarówno Rosjanie jak i Ukraińcy właśnie w Donbasie zmobilizowali swoje największe siły. - Rosjanie próbują zwiększyć kontrolowany przez siebie obszar. Do wybuchu tej wojny mieli pod kontrolą ok. 40 proc. obszaru Donbasu. Dzisiaj mają ok. 80 proc. terytorium obwodu ługańskiego i ok. 2/3 obwodu donieckiego - wskazał i ocenił, że niestabilna sytuacja w tym regionie może utrzymywać się jeszcze długo. - Generalnie siły są mniej więcej równe, żadna ze stron nie ma przewagi, więc walki pozycyjne mogą długo trwać - podkreślił.
"Trwa też nie tylko wojna militarna, ale też wykrwawianie gospodarcze Ukrainy"
Zdaniem Konończuka o tym, jak długo Ukraina będzie w stanie odpierać rosyjskie ataki, zdecyduje też jej sytuacja finansowa. - Trwa nie tylko wojna militarna, ale też rosyjskie wykrwawianie gospodarcze Ukrainy. To jest ten drugi, ale też bardzo ważny front - podkreślił wicedyrektor OSW.
Konończuk zwrócił uwagę, że Rosjanie kontrolują część południa Ukrainy, przez co zablokowane są ukraińskie porty. - Znalezienie alternatywnych dróg, chociażby dla eksportu ukraińskiego zboża przez granicę zachodnią, będzie operacją bardzo skomplikowaną i długą - ocenił gość TOK FM.
Ukraińskie władze apelują o pomoc międzynarodową. Jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski Ukraina potrzebuje 7 mld dolarów miesięcznie, by nadrobić straty gospodarcze. - Bez tego wsparcia zewnętrznego, czy w formie bezpośredniego finansowania, czy też kredytów długoletnich ukraińska gospodarka zapewne sobie nie poradzi, bo jest częściowo sparaliżowana - wyjaśnił Konończuk.
- Potrzeby ukraińskie są szacowane na kilkadziesiąt miliardów dolarów, więc jest to suma niebagatelna. Trzeba jednak pamiętać, że bez tego wsparcia Ukraina po prostu nie przetrwa - podsumował gość TOK FM.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
- Najnowsze informacje o zdrowiu papieża. Wiadomo, kiedy Franciszek ma wyjść ze szpitala
- Donald Trump z zarzutami. To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych
- We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska