Wysłannicy Zełenskiego rozmawiali z przedstawicielami Putina. Kijów postawił ultimatum

W czwartek i piątek w formie online odbyła się kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją - poinformował w piątek główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Zobacz wideo

Według głównego ukraińskiego negocjatora Dawyda Arachamija, negocjacje między Kijowem i Moskwą miały się odbyć w czwartek i piątek w formie online.

Inny wysokiej rangi ukraiński urzędnik powiedział portalowi anonimowo, że Ukraina wysunęła pod adresem strony rosyjskiej ultimatum, zgodnie z którym przeprowadzenie przez Rosjan w obwodzie chersońskim tzw. referendum "postawi kropkę w negocjacjach".

Ukrainska Prawda zaznacza, że choć szefowie grup negocjacyjnych przeprowadzili rozmowy, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że negocjacje rzekomo utknęły w martwym punkcie.

Rosja przygotowuje referenda w obwodzie chersońskim i zaporoskim

Wcześniej rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk poinformował, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów w obwodzie chersońskim i zaporoskim. Ponadto - jak wskazał rzecznik - Rosja prowadzi przygotowania do mobilizacji w tych obwodach.

- By uzupełnić straty w składzie osobowym rosyjskiej armii, prowadzone są przygotowania do tzw. mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim. Okupacyjne władze blokują wyjazd z okupowanych terytoriów miejscowych mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym - powiedział Motuzianyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Poinformował także, że w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, prowadzone jest masowe pobieranie krwi u lokalnych mieszkańców dla potrzeb armii rosyjskiej.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

TOK FM PREMIUM