Rosyjski atak rakietowy na Odessę. Pociski trafiły w budynki mieszkalne. Wśród zabitych jest niemowlę

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę. Według agencji Reutera dwie rakiety trafiły w obiekt wojskowy, a kolejne dwie w budynki mieszkalne. Co najmniej 6 osób zginęło, a 18 zostało rannych - podały służby ratunkowe.
Zobacz wideo

O ataku rakietowym poinformowali przedstawiciele wojska oraz media ukraińskie. Według TPYXA Rosjanie ostrzelali Odessę pociskami manewrującymi Kalibr. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców o ukrycie się.

"W mieście aktywna jest obrona przeciwlotnicza. Zagrożenie nie minęło, mieszkańcy są proszeni o pozostanie w schronach. Władze zwracają się też z prośbą, by nie publikować filmów ani zdjęć ostrzałów" - podano na stronie internetowej Ukrainskiej Prawdy.

Służby ratunkowe poinformowały, że jeden z pocisków uderzył w 15-piętrowy budynek mieszkalny, wywołując pożar. Zginęło co najmniej 6 osób, 18 zostało rannych, a dwie uratowano spod gruzów. Strażacy już ugasili pożar, który wybuchł w mieszkaniach na trzecim i czwartym piętrze bloku.

Wcześniej szef biura prezydenta Andrij Jermak poinformował o pięciu zabitych i 18 rannych. Zaznaczył jednak, że bilans może wzrosnąć.

Dodał, że wśród zabitych jest trzymiesięczne niemowlę. "Maleństwo, które miało wraz z rodzicami przeżyć swoją pierwszą Wielkanoc" - podkreślił Jermak. "Niczego świętego. Absolutnie. Zło będzie ukarane" - dodał Jermak.

"Jedynym celem ataków rosyjskich rakiet na Odessę jest terror" - ocenił szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba. "Rosja musi zostać odpowiednio potraktowana. Bez biznesu, bez kontaktów, bez projektów kulturalnych" - dodał.

Odessa na celowniku Rosjan

Licząca ponad milion mieszkańców, położona na południu kraju Odessa jest trzecim co do wielkości miastem Ukrainy. W tym porcie nad Morzem Czarnym nie doszło dotychczas do bezpośrednich walk z rosyjskimi wojskami. Sporadyczne ataki rakietowe najeźdźcy nie wyrządziły - jak dotąd - poważnych szkód w mieście.

Ukraińskie władze cywilne i wojskowe alarmują od początku rosyjskiej inwazji (24 lutego), że Odessa może stać się celem operacji desantowej wroga, przeprowadzonej przy użyciu okrętów wojennych Floty Czarnomorskiej. W nocy z 19 na 20 kwietnia Radio Swoboda poinformowało, że rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, zatopiony na początku miesiąca przez ukraińskie wojsko, miał odegrać kluczową rolę w planowanym przez Kreml desancie w Odessie.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM