"Dwóch rosyjskich generałów zostało zlikwidowanych". Trzeci jest w stanie krytycznym

Ukraińscy żołnierze zabili w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów - podał w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy w komunikacie opublikowanym w Telegramie.
Zobacz wideo

"22 kwietnia Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały wysunięte stanowisko dowodzenia 49. Ogólnowojskowej Armii rosyjskich sił okupacyjnych, które wbrew zwyczajom wojskowym i zdrowemu rozsądkowi znajdowało się w niewielkiej odległości od linii starć w obwodzie chersońskim" - relacjonował wywiad wojskowy Ukrainy.

"Wynik ataku - punkt dowodzenia został zniszczony, dwóch generałów zaborców zostało zlikwidowanych, a jeden został ciężko ranny i w stanie krytycznym ewakuowany" - doprecyzował ukraiński wywiad. Jak dodał, dane osobowe rosyjskich wojskowych są ustalane.

Przypomnijmy, pod koniec marca strona ukraińska i media informowały, że na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło siedmiu rosyjskich generałów. Najwyższy z nich rangą był - dowodzący 49. ogólnowojskową armią Południowego Okręgu Wojskowego - generał Jakow Riezancew. Miał zostać zlikwidowany na lotnisku w Czornobajiwce pod Chersoniem.

Według komentatorów do tak dużych strat wśród generałów przyczynia się niskie morale wojsk rosyjskich, które zmusza wysokich rangą oficerów do osobistej obecności w pobliżu linii frontu.

Opublikowano listę Rosjan, którzy mieli popełnić zbrodnie wojenne

W sobotę ukraiński wywiad wojskowy opublikował dane 1963 rosyjskich żołnierzy, którzy mieli popełnić zbrodnie wojenne na cywilach w obwodzie mariupolskim i zaporoskim.

"Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy otrzymał listę zbrodniarzy wojennych 117. Samodzielnego Pułku Piechoty Morskiej Flotylli Kaspijskiej (jednostka wojskowa nr 87852) z Kaspijska, wchodzącego w skład 58. Armii, którzy popełniali morderstwa i znęcali się nad ludnością cywilną na Ukrainie na kierunkach zaporoskim i mariupolskim" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego wywiadu.

Lista zawiera m.in. imiona i nazwiska, stopnie wojskowe i funkcje oraz daty urodzenia.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM