Zełenski: Nie boję się spotkania z Putinem. Wskazał jednak dwie sytuacje, w których zerwie negocjacje z Rosją

Nie boję się spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zastrzegł jednak, że jeśli wojska rosyjskie zdecydują się na zlikwidowanie obrońców Mariupola i zorganizują "pseudoreferenda" w "pseudorepublikach", to Ukraina wycofa się z wszelkich procesów negocjacyjnych.
Zobacz wideo

- Nie boję się spotkania z prezydentem Federacji Rosyjskiej, nie mam prawa się bać, bo nasi ludzie pokazali, że niczego się nie boją. Ludzie zatrzymywali rosyjski sprzęt bojowy gołymi rękami. (...) Normalny przywódca nie ma prawa się bać, kiedy idzie o nasze państwo i niepodległość - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy oznajmił jednak, że dalsze rosyjskie zbrodnie w Mariupolu i tzw. referendum w obwodzie chersońskim zakończą rozmowy pokojowe Ukrainy z Rosją. O tym, że Władimir Putin ma takie plany, informowała wcześniej strona ukraińska. - Jeśli nasi ludzie będą dalej mordowani w Mariupolu i ogłoszone będzie pseudoreferendum, Ukraina nie będzie uczestniczyła w procesie negocjacji - podkreślił.

Zełenski stwierdził również, że "Rosja nigdy nie uważała Ukrainy za niepodległe państwo". - Nie szanuje się tam naszej kultury, naszych wartości. Dziś walczymy o to o niepodległość, o wolność - dodał.

Sekretarz ONZ u "szanownych panów" z Mokswy

Przywódca Ukrainy odniósł się także do doniesień o tym, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w najbliższy czwartek chce udać się w podróż do Moskwy, a następnie do Kijowa.

Według Zełenskiego sama chęć "przyjazdu do Kijowa i po prostu porozmawiania" nie wystarczy. - Myślę, że jeśli sekretarz generalny ONZ ma czas, musi najpierw odwiedzić miejsca, w których nasi ludzie byli torturowani i zabijani, a dopiero potem znaleźć czas na "szanownych (panów)" z Moskwy. Wydaje mi się, że ważniejsze jest zrozumienie tego, co dzieje się w naszym kraju, aby mieć punkt widzenia, który sekretarz generalny ONZ może przedstawić w Moskwie na spotkaniu z prezydentem tego państwa - wyjaśnił Zełenski.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM