Na wojnie w Ukrainie zginęło już 213 dzieci. Mer Odessy do Rosjan: Dranie, spłoniecie w piekle!

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało, że przez zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 213 dzieci, a 389 zostało rannych.
Zobacz wideo

Podczas rosyjskiej inwazji zginęło 213 dzieci, a 389 zostało rannych. To dane według stanu z niedzieli rano - dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Nie są to ostateczne szacunki - trwa ustalanie informacji w sprawie poszkodowanych dzieci na terytoriach, na których toczą się aktywne działania bojowe, oraz na terenie tymczasowo okupowanym przez Rosjan i uwolnionym z ich rąk. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

W sobotę pojawiły się informacje o śmierci dwóch dziewczynek - młodych aktorek Donieckiego Obwodowego Teatru Dramatycznego - które zginęły w ostrzale Mariupola.

W piątek w ostrzale obiektów infrastruktury cywilnej w miejscowości Kamianske w obwodzie zaporoskim zginął 17-latek, a w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim znaleziono ciało 16-latka z ranami odłamkowymi.

W sobotę pod Nowokyjiwką w obwodzie mikołajowskim dziewięciolatek i 17-latka zostali ranni w wybuchu miny. Tego dnia w rosyjskim ostrzale osiedla mieszkalnego w Odessie zginęła matka z trzymiesięcznym niemowlęciem.

Ostrzał Odessy

Mer Odessy Hennadij Truchanow odniósł się do śmierci ośmiu osób w wyniku ostrzału budynku mieszkalnego w Odessie. "Rosjanie nazywają to atakowaniem obiektów wojskowych. To, co znajduje się za moimi plecami (zniszczony blok mieszkalny - PAP) to nie jest obiekt wojskowy. (...) Zginęła m.in. trzymiesięczna dziewczynka, która nie zdążyła zobaczyć, czym jest życie. Dranie, spłoniecie w piekle!" - powiedział mer Odessy w nagraniu, opublikowanym na kanale Suspilne Odessa na Telegramie.

Truchanow poinformował również, że rosyjska rakieta lub jej odłamki trafiły w jeden z cmentarzy w Odessie. - Czy to też "denazyfikacja"? Okupanci boją się nawet martwych - skomentował mer.

Rosyjskie wyrzutnie Iskanderów 60 km od granicy

Rosja rozlokowała w obwodzie biełgorodzkim, 60 km od ukraińskiej granicy, wyrzutnie pocisków Iskander - podaje Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

"Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne i szturmowe w kierunku Siewierodoniecka, Kurachowki i Popasnej" - czytamy w komunikacie sztabu.

W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokadę ukraińskich sił w okolicy zakładów Azowstal. Prowadzone są naloty, w tym przy wykorzystaniu samolotów dalekiego zasięgu. Siły przeciwnika wykorzystują kolej do logistycznego zabezpieczenia wojsk - dodano.

W ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły siedemnaście celów powietrznych: dziewięć bezzałogowców, trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących.

W obwodzie donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły 12 ataków rosyjskich. Zniszczono m.in. cztery czołgi, 15 wozów bojowych i pięć systemów artyleryjskich.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM