Zełenski: Rosyjska armia uczyniła naszą Wielkanoc czerwoną od krwi

Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi - oświadczył Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek w mediach społecznościowych. - Proponowano Rosji wielkanocne zawieszenie broni. Ale świat prawosławny zobaczył, że dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy - mówił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu przypomniał o ofiarach, jakie przeprowadzili Rosjanie w czasie prawosławnej Wielkanocy. Podkreślił, że są wśród nich dzieci; zginęły dziewczynki w wieku pięciu i 14 lat. - Czy tak postępują chrześcijanie? Zabijanie dzieci, niszczenie życia, wszystko, co robi Rosja na terytorium Ukrainy, na pewno nie jest chrześcijaństwem - podkreślił.

- Dla nich to prostu czerwona data w kalendarzu, która wymaga specjalnych słów, specjalnego zachowania, ale nie tego, co nazywa się wiarą, i nie tego, co nazywa się chrześcijańską dobrocią. Rosyjska armia uczyniła tę Wielkanoc czerwoną nie tylko formalnie w kalendarzu, ale też czerwoną od krwi – stwierdził Zełenski.

Prezydent Ukrainy ocenił, że na terenach, które znajdują się pod kontrolą Rosji - głównie w obwodach donieckim i ługańskim - mamy do czynienia z katastrofą humanitarną. Dotyczyć to będzie coraz większych obszarów, na których mieszkańcom - jak mówił - brakuje podstawowych produktów, leków. Zełenski dodał, że nie było tego typu sytuacji do momentu, gdy Rosja po raz pierwszy nie zaatakowała Ukrainy, czyli do 2014 roku.

Ukraiński przywódca deklarował, że Rosja nie złamie oporu Ukrainy. A w walce z agresorem pomoże wsparcie, jakie przekazują Ukrainie Stany Zjednoczonej, przypominając, że od wczoraj rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem oraz przebywającymi w Kijowie: sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i ministrem obrony Lloydem Austinem.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM