Ofensywa Rosjan powstrzymywana przez Ukraińców. Próbowali atakować na południu, ale musieli się wycofać

Minionej doby Rosjanie wzmogli ostrzał na południu Ukrainy i przeprowadzili tam dwa ataki, ale zostały one odparte i wróg musiał wycofać się do zajmowanych wcześniej pozycji - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Ukraińskie siły powietrzne informują z kolei, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty.

"Poprzedniego dnia w obwodach chersońskim i mikołajowskim wróg, któremu nie udało się wprowadzić w życie planów podejścia w stronę Mikołajowa, nasilił ostrzał miejscowości i naszych pozycji z artylerii i moździerzy" - przekazało we wtorek rano ukraińskie dowództwo Południe. 

"Nasze jednostki odparły dwa wrogie ataki w obwodzie chersońskim, niszcząc czołg i wóz bojowy piechoty. Pozostałe siły wycofały się pod naszym ogniem na wcześniejsze pozycje" - podkreślono.

Według komunikatu na południu Ukrainy zniszczono tego dnia łącznie dwa rosyjskie czołgi, trzy pojazdy opancerzone, sześć sztuk sprzętu inżynieryjnego i dwa samochody, a także zestrzelono dwa drony, jakich wróg używa do prowadzenia rekonesansu. 

Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty

Minionej doby Rosja nasiliła ostrzał rakietowy, a ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy wrogie samoloty, trzy rakiety manewrujące i cztery drony - podała także agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły powietrzne.

"25 kwietnia rosyjscy okupanci nasilili swoje agresywne działania, wystrzeliwując wiele pocisków manewrujących w różnych częściach Ukrainy, szczególnie w stronę infrastruktury i węzłowych dworców kolejowych. Na wschodnim i południowym kierunku Ruscy przeprowadzili kilka nalotów i jak zwykle stracili trzy samoloty" - napisano w komunikacie. 

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła tego dnia łącznie dziesięć wrogich celów, w tym samoloty Su-34, Su-35 i Su-30 oraz trzy rakiety manewrujące i cztery drony poziomu operacyjnego lub taktycznego, najprawdopodobniej Orlan-10.

Dowództwo Sił Powietrznych opublikowało również nagranie z wnętrza systemu wyrzutni rakiet kierowanych ziemia-powietrze typu Buk-M1, pokazujące zestrzelenie rosyjskiego myśliwca bombardującego Su-34 przez żołnierzy obrony przeciwlotniczej - przekazał Ukrinform.

TOK FM PREMIUM