Polskie sankcje na Rosję. Na liście między innymi Gazprom, Kaspersky i Go Sport. Kto jeszcze?

Polska włącza się w nowe sankcje na Rosję. Opublikowano pierwszą polską listę sankcyjną. Jest na niej 50 pozycji, a wśród nich także dobrze znane w Polsce marki oraz przewodniczący Fundacji Światowego Forum Holokaustu.

We wtorek (26.04.2022) opublikowano polską listę sankcyjną wobec Rosji. Polska lista jest uzupełnieniem listy unijnej i ma na razie 50 pozycji: 15 decyzji sankcyjnych dotyczy osób, a 35 – podmiotów gospodarczych. Jak zapewnił Kamiński, jest niemal pewne, że lista zostanie poszerzona.

Nowe sankcje na Rosję. Na polskiej liście potężni gracze: Gazprom, Acron, Novatek i Beloil

Na pierwszej liście sankcyjnej znajdują się giganci wśród podmiotów gospodarczych, tacy jak Gazprom, który ma zostać objęty sankcjami "w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu" - czy też Acron, jeden z wiodących producentów nawozów mineralnych na świecie.

Sankcjami objęte będą też potężne firmy rosyjskie i białoruskie, takie jak Novatek (producent z branży energetyki gazowej) czy Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony" - zaznaczył Kamiński.

Polska lista sankcji na Rosję obejmuje wiele znanych firm. Dlaczego jest na niej GO Sport Polska?  

Na  liście znalazła się rodzima spółka Go Sport Polska – została ona wykupiona przez singapurską Sportmaster Operations PTE LTD, której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, takie jak oligarchowie Nikolay Fartushnyak, Vladimir Fartushnyak oraz Alexander Mikhalsky - założyciele jednej z największych rosyjskich sieci sklepów sportowych Sportmaster.

Kolejną dobrze znaną firmą, która trafiła na listę sankcyjną, jest Kaspersky, czyli jeden z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Założycielem i dyrektorem generalnym firmy jest Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB (obecnie Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej). Czy nałożenie sankcji na firmę z oprogramowaniem może zagrażać wyposażonym w nie komputerom? Na chwilę obecną ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy.

Polskie sankcje wobec Rosji dotyczą też osób. Wśród nich jeden z największych udziałowców polskiej spółki Azoty

Wśród osób, które pojawiły się na liście, znalazł się m.in. oligarcha rosyjski, przewodniczący Fundacji Światowego Forum Holokaustu Wiaczesław Kantor, który posiada około 20% udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty. 

Jak czytamy w "Business Insider", Kantor dorobił się głównie w Rosji. W 2018 r. "Forbes" oszacował wartość netto majątku tego oligarchy na 3,7 mld dolarów, co czyniło go 29. najbogatszą osobą w Rosji i 630. najbogatszą osobą na świecie. 

Kantor zdążył już zbudować sobie mocną pozycję na Zachodzie, także w Polsce. Spotykał się z Aleksandrem Kwaśniewskim, a wydarzeniom Kantora patronowali m.in. Lech Kaczyński czy Jerzy Buzek.

W 2012 roku kontrolowana przez Kantora rosyjska spółka Acron ogłosiła wezwanie na akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie, w którym jednym z akcjonariuszy był Skarb Państwa. Jak informuje "Business Insider", polski rząd uznał to za próbę wrogiego przejęcia i rozpoczął walkę o utrzymanie kontroli nad polską firmą. Z tego powodu doszło do fuzji spółki tarnowskiej z Zakładami Azotowymi w Puławach. Tak powstała Grupa Azoty, w której kontrolowany przez Kantora Acron pozyskał ostatecznie 20% akcji i taki pakiet posiada do dziś.

Lista pięćdziesięciu osób i firm na liście sankcyjnej to dopiero początek

Dopisywanie kolejnych do listy sankcyjnej ma się odbywać na bieżąco. Jest niemal pewne, że ta lista będzie poszerzona. "Mamy informację, że badają właścicieli niektórych firm, gdzie istnieje przypuszczenie, że tak naprawdę są to właściciele rosyjscy" – mówił szef MSWiA.

Pełna lista sankcyjna została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MSWiA.

TOK FM PREMIUM