Ursula von der Leyen: Planujemy skoordynowaną reakcję UE na wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję

Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu. Planujemy naszą skoordynowaną reakcję UE - poinformowała w oświadczeniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz wideo

"Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu. Jest to nieuzasadnione i niedopuszczalne. Po raz kolejny pokazuje nierzetelność Rosji jako dostawcy gazu. Jesteśmy przygotowani na ten scenariusz. Jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi" - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Pracujemy nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najwyższych poziomów magazynowania w całej UE. Państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na taki właśnie scenariusz, a my współpracowaliśmy z nimi w koordynacji i solidarności. Właśnie odbywa się spotkanie grupy koordynacyjnej ds. gazu. Planujemy naszą skoordynowaną reakcję UE" - dodała.

Gazprom ogłosił we wtorek decyzje o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Jak poinformował PGNiG, podanym przez Rosjan powodem jest odrzucenie przez polską stronę płatności w rublach. Także we wtorek rosyjski koncern ogłosił, że wstrzymuje dostawy gazu do Bułgarii.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM