Zaćmienie słońca w kwietniu 2022. Będzie widoczne tylko w kilku miejscach

W 2022 roku na Ziemi będzie można obserwować zaćmienie słońca aż dwa razy. Do obserwacji tego niezwykłego zjawiska warto się właściwie przygotować, aby nie uszkodzić wzroku.

Zaćmienie Słońca to naturalne zjawisko, które w przeszłości uznawano za efekt działania sił nadprzyrodzonych i przypisywano mu magiczne znaczenie. Takie zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii dokładnie pomiędzy Słońcem a Ziemią i przysłania światło słoneczne. Do tego zjawiska dochodzi jedynie podczas nowiu Księżyca.

Zaćmienie słońca w kwietniu: kiedy i gdzie oglądać? Nie każdy ma szansę na ten spektakl

W kwietniu 2022 zaćmienie słońca będzie tylko częściowe i rozpocznie się około godziny 20:41 czasu UTC (czasu uniwersalnego). Oznacza to, że do zjawiska dojdzie o godz. 22:41 czasu polskiego.

Czy kwietniowe zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce? Niestety nie. To zaćmienie będzie można oglądać w niewielu miejscach na Ziemi: na południowym Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz części Antarktydy. Jeśli ktoś planuje w tym czasie podróż do Chile lub Argentyny, będzie jednym z tych szczęśliwców, którzy będą mieli szansę zobaczyć to niezwykłe zjawisko. 

Zaćmienie słońca 2022 – kiedy kolejne? Tę datę warto zapamiętać

Dla osób, które nie mają możliwości zobaczenia najbliższego zaćmienia mamy dobrą wiadomość. Kolejne, również częściowe zaćmienie słońca będzie miało miejsce jesienią 2022 roku i będzie ono widoczne także w Polsce.

Jesienne zaćmienie słońca 2022 nastąpi 25 października. Zjawisko rozpocznie się około godz. 11:14 czasu polskiego. Wszystkie jego fazy będą widoczne na terenie całej Polski, a najlepsza widoczność tego zjawiska będzie we wschodnich obszarach kraju. 

Z kalkulacji astronomicznych wynika, że całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można zobaczyć dopiero w 7 października 2135 roku.

Czy obserwacja zaćmienia Słońca jest bezpieczna? Trzeba się dobrze przygotować

Obserwacja zaćmienia Słońca okiem niechronionym jest niebezpieczna i grozi trwałym uszkodzeniem wzroku: może doprowadzić do m.in. uszkodzenia siatkówki, zaćmy czy zwyrodnienia spojówki. Schorzenia te mogą się skończyć nawet całkowitą utratą wzroku. Z tego powodu do obserwacji zjawiska trzeba się dobrze przygotować.

Z technicznego punktu widzenia bezpiecznie można obserwować fazę całkowitą zaćmienia – kiedy słońce jest całkowicie zasłonięte. Jednak aby móc przyglądać się spokojnie kolejnym etapom zjawiska, warto zakupić specjalne okulary wyposażone w folię Baadera lub filtr Baadera. Można je nabyć w sklepach astronomicznych. Takie okulary należy założyć, zanim skierujemy swój wzrok ku Słońcu. Drugim sposobem ochrony wzroku w czasie obserwacji jest użycie maski spawalniczej lub samych szkieł, w które jest ona wyposażona.

Wbrew powszechnej opinii, niebezpieczne i nieskuteczne jest oglądanie zaćmienia słońca przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne – nawet te z dobrym filtrem – wszelkiego rodzaju okopcone szklane szybki, zdjęcia rentgenowskie, płyty CD.

TOK FM PREMIUM