Zaćmienie słońca w kwietniu 2022. Będzie widoczne tylko w kilku miejscach
Zaćmienie Słońca to naturalne zjawisko, które w przeszłości uznawano za efekt działania sił nadprzyrodzonych i przypisywano mu magiczne znaczenie. Takie zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii dokładnie pomiędzy Słońcem a Ziemią i przysłania światło słoneczne. Do tego zjawiska dochodzi jedynie podczas nowiu Księżyca.
Zaćmienie słońca w kwietniu: kiedy i gdzie oglądać? Nie każdy ma szansę na ten spektakl
W kwietniu 2022 zaćmienie słońca będzie tylko częściowe i rozpocznie się około godziny 20:41 czasu UTC (czasu uniwersalnego). Oznacza to, że do zjawiska dojdzie o godz. 22:41 czasu polskiego.
Czy kwietniowe zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce? Niestety nie. To zaćmienie będzie można oglądać w niewielu miejscach na Ziemi: na południowym Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz części Antarktydy. Jeśli ktoś planuje w tym czasie podróż do Chile lub Argentyny, będzie jednym z tych szczęśliwców, którzy będą mieli szansę zobaczyć to niezwykłe zjawisko.
Zaćmienie słońca 2022 – kiedy kolejne? Tę datę warto zapamiętać
Dla osób, które nie mają możliwości zobaczenia najbliższego zaćmienia mamy dobrą wiadomość. Kolejne, również częściowe zaćmienie słońca będzie miało miejsce jesienią 2022 roku i będzie ono widoczne także w Polsce.
Jesienne zaćmienie słońca 2022 nastąpi 25 października. Zjawisko rozpocznie się około godz. 11:14 czasu polskiego. Wszystkie jego fazy będą widoczne na terenie całej Polski, a najlepsza widoczność tego zjawiska będzie we wschodnich obszarach kraju.
Z kalkulacji astronomicznych wynika, że całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można zobaczyć dopiero w 7 października 2135 roku.
Czy obserwacja zaćmienia Słońca jest bezpieczna? Trzeba się dobrze przygotować
Obserwacja zaćmienia Słońca okiem niechronionym jest niebezpieczna i grozi trwałym uszkodzeniem wzroku: może doprowadzić do m.in. uszkodzenia siatkówki, zaćmy czy zwyrodnienia spojówki. Schorzenia te mogą się skończyć nawet całkowitą utratą wzroku. Z tego powodu do obserwacji zjawiska trzeba się dobrze przygotować.
Z technicznego punktu widzenia bezpiecznie można obserwować fazę całkowitą zaćmienia – kiedy słońce jest całkowicie zasłonięte. Jednak aby móc przyglądać się spokojnie kolejnym etapom zjawiska, warto zakupić specjalne okulary wyposażone w folię Baadera lub filtr Baadera. Można je nabyć w sklepach astronomicznych. Takie okulary należy założyć, zanim skierujemy swój wzrok ku Słońcu. Drugim sposobem ochrony wzroku w czasie obserwacji jest użycie maski spawalniczej lub samych szkieł, w które jest ona wyposażona.
Wbrew powszechnej opinii, niebezpieczne i nieskuteczne jest oglądanie zaćmienia słońca przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne – nawet te z dobrym filtrem – wszelkiego rodzaju okopcone szklane szybki, zdjęcia rentgenowskie, płyty CD.
-
W co gra Ukraina ws. kontrofensywy? "Być może za dużo się spodziewamy"
-
Jaka będzie przyszłość Dudy po "lex Tusk"? "Z pieczątką PiS na czole będzie chodził do końca życia"
-
Na świecie zaczyna brakować ziemniaków. W Australii wprowadzono reglamentację na frytki
-
"Lex Tusk" to "chamówa na wygrywanie wyborów" i "sanacja 2.0". Czy komisja stanie się memem?
-
W wypadku pod Ostrowcem zginęło pięcioro krewnych, wracali z wesela. Policja informuje o zatrzymaniu 38-latka
- Takiego spadku cen gazu Europa dawno nie widziała. Ulgi portfelom to jednak nie przyniesie
- MSZ odpowiada Amerykanom w sprawie "lex Tusk". W komunikacie mowa jest o "nadinterpretacji"
- EKF na nowe czasy
- 54-latka po raz czwarty zatrzymana za jazdę pod wływem alkoholu. Miała we krwi ponad 4 promile
- Krzysztof Dymiński zaginął. Policja apeluje o pomoc. "Miał na sobie ciemne spodnie i czarne sneakersy"