Wojna w Ukrainie. Rosja zdobyła dwie miejscowości w Donbasie

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad trzema miasteczkami na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę ukraiński Sztab Generalny. Podał też najnowsze informacje o rosyjskich stratach.
Zobacz wideo

W poście na Facebooku Sztab Generalny poinformował, że w czasie swojej ofensywy w północnej części obwodu donieckiego Rosjanie zajęli miasteczko Zariczne. Rosyjscy żołnierze weszli także do miasteczka Nowotoszkiwske leżącego w obwodzie ługańskim, na drodze łączącej kontrolowany przez separatystów Ługańsk z miastem Lisiczańsk, który kontroluje armia Ukrainy oraz miejscowości Zawody w obwodzie charkowskim.

Stacja CNN podaje, że ciężkie walki trwają na trzech frontach we wschodniej części kraju. Celem wojsk ukraińskich jest powstrzymanie Rosjan przed zdobyciem całego obwodu ługańskiego i donieckiego, co władze na Kremlu zadeklarowały jako jeden z celów inwazji.

Jak poinformował rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie wojska stale otrzymują wsparcie i zaopatrzenie z baz wewnątrz Rosji.

Najnowsze informacje o rosyjskich stratach

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,4 tys. żołnierzy, a także 939 czołgów, 2342 pojazdy opancerzone, 185 samolotów i 155 śmigłowców - ogłosił w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu minionej doby Rosja straciła na Ukrainie około 300 żołnierzy, 34 pojazdy opancerzone, 21 czołgów, 23 samochody, pięć systemów artyleryjskich, dwa systemy obrony przeciwlotniczej, samolot, helikopter i dwa drony - zaznaczono w zestawieniu. 

Od 24 lutego do 27 kwietnia siły rosyjskie straciły łącznie 421 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 71 systemów przeciwlotniczych, 1666 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 207 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - napisano.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

TOK FM PREMIUM