Oprawcy z Buczy zidentyfikowani. Prokurator generalna Ukrainy opublikowała dane 10 Rosjan

Zidentyfikowano 10 rosyjskich wojskowych mających związek z torturowaniem miejscowych mieszkańców w podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
Zobacz wideo

Prokurator generalna Ukrainy o zidentyfikowaniu 10 rosyjskich żołnierzy "związanych z torturowaniem cywilów" w Buczy poinformowała na Facebooku.

Jak dodała, 64. Samodzielnej Brygadzie Zmotoryzowanej wojsk lądowych Rosji, w której służą, prezydent Władimir Putin nadał tytuł "gwardyjskiej". "Podziękowania od prezydenta za 'wielkie bohaterstwo', a językiem cywilizowanego świata - za wojenne zbrodnie - to dowód tego, że zbrodnie w Buczy były zadaniem z góry, które wykonali. I co najważniejsze - wspólnej odpowiedzialności naczelnego dowódcy za działania żołnierzy" - podkreśliła prokurator.

"Prokuratorzy buczańskiej prokuratury okręgowej nadali zasłużony 'tytuł' podejrzanych o znęcanie się nad mieszkańcami i inne przypadki złamania prawa i zwyczajów wojny pierwszym 10 wojskowym tej brygady sił zbrojnych Rosji" - przekazała Wenediktowa i opublikowała ich nazwiska. Do wpisu załączyła też zdjęcia wojskowych.

Śledczy ustalili, że podczas okupacji Buczy osoby te brały do niewoli nieuzbrojonych cywilów, głodzili ich i nie dawali wody. Kazali im klęczeć z zawiązanymi rękoma i zaklejonymi oczyma. Znęcali się i bili. Ludzi bito, by uzyskać informację o rozlokowaniu Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Terytorialnej. Niektórych - jak dodała Wenediktowa - torturowano bez przyczyny.

Poszkodowanym grożono śmiercią i inscenizowano likwidację zakładników, strzelając w ich kierunku.

Wenediktowa poinformowała, że strona ukraińska ma też dowody na to, że wojskowi okradali miejscowych mieszkańców, zabierali im rzeczy osobiste i sprzęty gospodarstwa domowego. "Śledczy sprawdzają, czy byli oni odpowiedzialni za zabójstwa cywilów w Buczy" - zaznaczyła.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj rozmowy Magdaleny Rigamonti z Pawłem Reszką:

TOK FM PREMIUM