Prezydent Zełenski dziękuje Polsce: Udzielacie bezprecedensowego wsparcia Ukrainie

- Chcę podziękować Polsce, narodowi polskiemu, bo udzielacie bezprecedensowego wsparcia Ukrainie - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie briefingu prasowego zorganizowanego w Kijowie dla przedstawicieli siedmiu polskich mediów.

Swoje wystąpienie prezydent Wołodymyr Zełenski zaczął od podziękowań. - Po pierwsze chcę podziękować Polsce, narodowi polskiemu, bo udzielacie bezprecedensowego wsparcia Ukrainie. Przyjęliście 2,5 mln osób - mówił. Po czym dodał: "Chcę osobiście podziękować Andrzejowi Dudzie i jego żonie, którzy faktycznie zrobili mnóstwo dla Ukrainy".

- W ciągu pierwszych dni (wojny - red.) rozmawiałem z prezydentem Dudą codziennie, więcej niż raz dziennie - dodał ukraiński prezydent. I zapewnił, że "kwestie historyczne, które stwarzały problemy w naszych relacjach, są niczym w porównaniu z tym, jaka teraz łączy nas przyjaźń, zjednoczenie, do którego doprowadziła nienawiść do wspólnego wroga". 

- Jedynie w domu możemy czuć się "jak w domu", ale Polacy robią wszystko, by Ukraińcy tak właśnie czuli się w Polsce - dodał ukraiński prezydent. 

"Polska i Ukraina będą razem"

Ukraiński przywódca mówił też o głębokiej potrzebie zjednoczenia w obliczu rosyjskiej agresji. Według niego w Europie potrzebna jest jedność, dzięki której choćby małe, bałtyckie republiki będą mogły czuć się bezpiecznie w obliczu zagrożenia.

- Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem. Jesteśmy silni w Europie, w której jesteśmy razem - przekonywał prezydent Ukrainy. 

"Nie chcę, żebyśmy grali z Rosjanami w politycznego ping-ponga"

- Rosjanie działają bardzo metodycznie, metodycznie również mordują - w taki sam sposób na różnych terytoriach Ukrainy - mówił także prezydent Ukrainy podczas spotkania z dziennikarzami. 

Według Zełenskiego "podobne metodyczne podejście stosują Rosjanie w trakcie negocjacji pokojowych". - Nie chcę, żebyśmy grali z Rosjanami w politycznego ping-ponga, ale ostatecznie o wszystkim w negocjacjach decyduje Putin - przekonywał. 

Prezydent Ukrainy wierzy jednak, że "rozmowy są konieczne, a prowadzenie dialogu jest jego obowiązkiem jako przywódcy kraju".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM