Pentagon szkoli ukraińskich żołnierzy. W "około trzech miejscach" poza Ukrainą. Ujawniono jeden kraj

Szkolimy ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie przez USA - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że takie szkolenia są prowadzone w "około trzech miejscach" poza Ukrainą.

Rzecznik Pentagonu jako jedno z miejsc, w których odbywają się szkolenia ukraińskich żołnierzy, wymienił Niemcy. Odmówił podania pozostałych.

- Te działania opierają się na wstępnym treningu artyleryjskim, który siły ukraińskie już przeszły w innym miejscu, obejmują także szkolenia z używania radarów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, które znalazły się w ostatnio ogłoszonej partii pomocy zbrojeniowej - powiedział John Kirby na konferencji prasowej w Pentagonie.

Kirby dodał, że przeważająca większość szkoleń sił ukraińskich będzie prowadzona przez żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy, którzy trenowali już ukraińskich wojskowych, ale opuścili Ukrainę w lutym, przed inwazją Rosji.

- Słyszeliśmy, że ponowne spotkanie gwardzistów z Florydy z ich ukraińskimi kolegami było bardzo emocjonujące, ponieważ wytworzyła się między nimi silna więź, gdy wspólnie mieszkali i pracowali, zanim tymczasowo rozstali się w lutym - zaznaczył Kirby.

Putina charakteryzuje "zdeprawowana, stosowana z zimną krwią brutalność"

Wcześniej w piątek wysoki urzędnik Pentagonu, cytowany przez stację CNN pod warunkiem zachowania anonimowości, przekazał, że zakończyło się już szkolenie dwóch liczących po ok. 50 osób grup żołnierzy ukraińskich z posługiwania się systemami artyleryjskimi przekazywanymi przez USA Ukrainie. Jak wyjaśnił, instruktaż odbył się poza terytorium Ukrainy, a teraz przeszkoleni żołnierze mają wrócić do kraju, by przekazywać zdobytą wiedzę kolegom.

- Na Ukrainę dotarła już "ponad połowa" z 90 haubic M777 kalibru 155 mm, które USA zobowiązały się przekazać temu krajowi - informował Kirby na konferencji prasowej w środę 27 kwietnia.

Rzecznik Pentagonu, pytany w piątek o postawę prezydenta Rosji Władimira Putina, odpowiedział, że charakteryzuje go "zdeprawowana, stosowana z zimną krwią brutalność, okrucieństwo wobec niewinnych ludzi, bezbronnych, cywilów, całkowity brak poszanowania dla życia ludzi, których zabija".

TOK FM PREMIUM