Nancy Pelosi w Rzeszowie, wcześniej w Kijowie. "Jesteście granicą wolności i walczycie o wszystkich"

- Stoimy ramię w ramię z Ukrainą, stoimy z naszymi sojusznikami z NATO - mówiła w niedzielę w Rzeszowie przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Wczoraj w Kijowie spotkała się prezydentem Ukrainy.

- Stoimy ramię w ramię z Ukrainą i będziemy stali do momentu, w którym wygra Ukraina. Stoimy z naszymi sojusznikami z NATO - podkreśliła podczas niedzielnej konferencji w Rzeszowie szefowa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Jak mówiła, delegacja amerykańskiego Kongresu miała okazję "i honor spotkać się wczoraj z prezydentem Ukrainy" Wołodymyrem Zełeńskim.

Wyjaśniła, że rozmowy dotyczyły takich tematów, jak bezpieczeństwo, kwestia wsparcia humanitarnego, wsparcia gospodarczego i odbudowy Ukrainy po zwycięstwie.

- Chcemy przekazać jasne przesłanie: jedność Kongresu Stanów Zjednoczonych - mówiła przedstawicielka amerykańskich władz. Dodała, że Amerykanie doceniają przywództwo ukraińskiego prezydenta, "podziwiają Ukraińców, którzy są bohaterami".

Podkreśliła, że USA w dalszym ciągu angażują się wraz z Polską w pomoc Ukrainie. - Będziemy dziękować polskiemu rządowi za gościnność dla uchodźców oraz rozmawiać (...), co jeszcze możemy zrobić, co należy zrobić - przekazała. Dodała, że to było również tematem jej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Pelosi mówiła o "głębszym zrozumieniu" obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, oraz jakie działania należy jeszcze podjąć. - Doceniamy coraz bardziej tych, którzy walczą - stwierdziła.

- Chcemy, żeby jak najszybciej nastąpiło rozwiązanie (konfliktu - PAP), stąd inicjatywa prezydenta (Joe - PAP) Bidena, która została poddana pod dyskusję Parlamentu - mówiła Pelosi.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA podkreśliła doświadczenie Joe Bidena, m.in. jako senatora, przewodniczącego komitetu spraw zagranicznych, wiceprezydenta, a obecnie prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Wie doskonale, jakie są wyzwania, jeżeli chodzi o walkę o demokrację przeciwko opresji, przeciwko autokratycznym rządom. Walczy o jedność w NATO i w Stanach Zjednoczonych  - zaznaczyła Pelosi.

"Naszym zobowiązaniem jest być z wami, aż walka nie zostanie zakończona"

Pelosi spotkała się wcześniej w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Podczas rozmów Pelosi, ze swej strony, przekazała podziękowania Ukraińcom za prowadzenie wojny o wolność.

- Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za waszą walkę o wolność. Jesteście granicą wolności i walczycie o (nas) wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być z wami do czasu, aż ta walka nie zostanie zakończona - zadeklarowała przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Ukraiński przywódca podziękował z kolei Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją.

"Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Kijowie. Stany Zjednoczone są liderem potężnego wsparcia dla Ukrainy w walce z agresją Rosji. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa!" - napisał.

W poniedziałek spotkanie Duda-Pelosi 

Jak przekazała w niedzielnym wpisie na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z Pelosi.

Z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ma też w poniedziałek rozmawiać marszałek Sejmu Elżbieta Witek - podało w niedzielę Centrum Informacyjne Sejmu.

TOK FM PREMIUM