UEFA przedłuża sankcje. Reprezentacje i kluby Rosji wykluczone z rozgrywek

Reprezentacja Rosji i kluby z tego kraju zostały wykluczone ze wszystkich europejskich rozgrywek piłkarskich w przyszłym sezonie. To kontynuacja decyzji podjętych 28 lutego tuż po agresji militarnej na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek UEFA.

Rosyjskie starania o organizację turniejów Euro, których finały zaplanowano na lata 2028 i 2032 również zostały uznane za bezzasadne w świetle sytuacji politycznej - głosi komunikat na stronie piłkarskiej centrali.

UEFA wyjaśniła, że decyzja o wykluczeniu Rosji jako gospodarza turnieju finałowego ME jest zgodna z jej przepisami. Każdy oferent nie powinien działać w sposób, który mógłby zdyskredytować UEFA.

Federacja Rosyjska musi się liczyć także z innymi konsekwencjami. Sborna w rywalizacji mężczyzn w Lidze Narodów nie weźmie udziału w rozgrywkach grupy 2 dywizji B i automatycznie zajmie czwarte miejsce w tej puli. W konsekwencji spadnie o poziom niżej na koniec gier grupowych, zajmując 16., ostatnie miejsce.

Nie jest to koniec złych wiadomości dla Rosji. Miejsce kobiecej reprezentacji tego kraju w Euro 2022 zajmie Portugalia. Rosjanki nie będą mogły przystąpić do kwalifikacji MŚ 2023.

Sankcje dotyczą również zespołów narodowych Rosji w niższych kategoriach wiekowych.

FIFA oraz UEFA, w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę, 28 lutego zawiesiły reprezentację Rosji i kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Nie odbył się m.in. mecz Rosja - Polska w półfinale baraży o awans na mundial w Katarze.

TOK FM PREMIUM