Ukraińskie media: Do Rosji wywieziono już prawie 1,1 mln Ukraińców, w tym 200 tys. dzieci

Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci. Tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci - podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.
Zobacz wideo

Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako "ewakuacje" i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.

W bilansie uwzględniono osoby wywiezione do Rosji z okupowanych obszarów obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy - zaznacza Ukrinform.

Ukraiński Sztab Generalny: Na okupowanych terenach rozwija się ruch oporu

Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu - podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga - napisano w porannym komunikacie sztabu.

Głównym celem rosyjskiej armii na tym odcinku jest przejęcie pełnej kontroli nad miejscowościami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz podejście w kierunku miejscowości Łyman i Słowiańsk w obwodzie donieckim - zaznaczono.

Minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła osiem rosyjskich dronów - dodano.

Armia rosyjska podejmuje kroki w celu uzupełnienia poważnych strat w sprzęcie. Z dostępnych informacji wynika, że w mieście Boguczar w obwodzie woroneskim w Rosji, niedaleko granicy z obwodem ługańskim Ukrainy, między 27 kwietnia a 2 maja z magazynów wyprowadzono 17 czołgów i 60 pojazdów opancerzonych BMP-1, które następnie wysłano na okupowane terytoria Ukrainy - podał ukraiński sztab.

W komunikacie podkreślono, że w miastach i wsiach na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosjan wciąż aktywnie rozwija się ruch oporu przeciwko najeźdźcom.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM