"Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie". Węgry nie zmieniają kursu ws. sankcji

Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu - oświadczył we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem ma być właśnie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy.
Zobacz wideo

Przebywający w Kazachstanie Szijjarto powiedział, że rosyjskie dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" stanowią około 65 proc. zapotrzebowania na Węgrzech i nie ma alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby to zastąpić.

"Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie - stwierdził szef węgierskiego MSZ - To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, obecnie fizycznie nie ma możliwości utrzymania gospodarki bez rosyjskiej ropy".

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji 

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejźciowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

Przebywający w Panamie Josep Borrell zapowiedział, że szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT. Wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć "sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki. "W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy" - powiedział szef dyplomacji UE.

Borrell podkreślił, iż ma nadzieję, że UE będzie w stanie podjąć "środki w celu znacznego ograniczenia tego importu", ale potwierdził, że jak dotąd nie ma zgody ze strony wszystkich członków Wspólnoty.

"Jestem jednak przekonany, że przynajmniej w odniesieniu do importu ropy to porozumienie będzie możliwe do osiągnięcia przed następnym posiedzeniem Rady"-  dodał, odnosząc się do najbliższych posiedzeń Rady do Spraw Zagranicznych UE, zaplanowanych na 10 i 16 maja.

Reuters: Słowacja będzie ubiegać się z zwolnienie z embarga na import rosyjskiej ropy

Słowackie Ministerstwo Gospodarki poinformowało we wtorek, że Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.

Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

"Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania" - oświadczyło ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM