Obrona Azowstalu. "Sytuacja jest krytyczna, Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm"

Sytuacja w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, których broni m.in. pułk Azow, jest krytyczna, a Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm - poinformował w czwartek zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar, wzywając ponownie do ewakuacji cywilów oraz rannych żołnierzy.
Zobacz wideo

- Dajcie możliwość wyniesienia ciał bojowników, żeby Ukraińcy mogli się pożegnać ze swoimi bohaterami. Zareagujcie we właściwy sposób na krytyczną sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, i zabija ludzi na oczach całego świata, kierując się przekonaniem, że wszystko wolno, i bezkarnością! – oświadczył zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Podkreślił, że ranni żołnierze umierają w strasznych mękach, ponieważ nie otrzymują odpowiedniej opieki lekarskiej.

Swój apel o zapewnienie ewakuacji z Azowstalu osób cywilnych i rannych żołnierzy skierował do społeczności międzynarodowej, a naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy wezwał do zadbania o los rannych żołnierzy.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o pomoc w wywiezieniu rannych z terenu zakładów Azowstal.

Podczas walk w Azowstalu zginęła psycholożka pułku Azow

Podczas walk o zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zginęła Natalia Łuhowska, psycholożka ukraińskiego pułku Azow - poinformował portal Hromadske. Nie podano okoliczności jej śmierci. Syn Łuhowskiej był snajperem Azowa i zginął w 2018 roku. Informacja o śmierci psycholożki pojawiła się najpierw na Facebooku, na profilu rady miejskiej Czerwonogrodu - miasta w obwodzie lwowskim. Kobieta pochodziła właśnie z tego regionu Ukrainy.

Rada w komunikacie podała, że Łuhowska zginęła w Mariupolu. "Po śmierci syna Natalia kontynuowała jego dzieło i do końca pozostawała z żołnierzami w Azowstalu" - dodała rada.

Hromadske wyjaśnia, że psycholożka pracowała w centrum rehabilitacji uczestników wojny w Donbasie pod Czerwonogrodem. W 2018 roku jej syn, który był snajperem i walczył od 2014 roku przeciwko prorosyjskim separatystom, zginął w Donbasie.

O zakłady Azowstal w Mariupolu toczą się ciężkie walki. Wojska rosyjskie przedarły się na teren kombinatu. Władze Ukrainy zapewniły, że atak rosyjski został odparty, ale dodały, że mają sprzeczne informacje o sytuacji w zakładach. Na terenie kombinatu broni się Azow - pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola w zakładach pozostają również setki cywilów.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM