Zełenski: Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy zostało wywiezionych przez okupantów do Rosji

Jak poinformował Wołodymyr Zełenski, od 24 lutego Rosjanie "deportowali do Rosji" ponad pół miliona obywateli Ukrainy. Rosjanie podają jeszcze wyższą liczbę "ewakuowanych" Ukraińców.

Wołodymyr Zełenski przemawiał w piątek w parlamencie Islandii.

- Już ponad 500 tys. naszych ludzi deportowano do Rosji. Zmuszono ich, by tam wyjechali. Wszystko im zabierają. Zabierają dokumenty. Zostawiają ich bez środków łączności. Wysyłają ich do dalekich regionów cudzej ziemi, do oddalonych regionów Rosji – oświadczył prezydent Ukrainy.

Przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony powiedział w poniedziałek, że od 24 lutego, czyli rozpoczęcia agresji na Ukrainę, z kraju tego "ewakuowano" prawie 1,1 mln osób, w tym niemal 200 tys. dzieci.

"Rosja uważa, że jako mocarstwo nuklearne uniknie odpowiedzialności"

Z kolei w rozmowie z brytyjskim think tankiem Chatham House Wołodymyr Zełenski ocenił, że Rosjanie uważają, iż uda im się uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie popełniane podczas inwazji na Ukrainę.

- (Rosjanie) nie sądzą, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, bo mają moc państwa nuklearnego - wyjaśnił prezydent Ukrainy. Jak dodał, Rosjanie liczą, że w ostatecznym rozrachunku w relacjach z Europą powróci zasada "business as usual", i jak zauważył, niektórzy europejscy politycy nadal nie kryją się z taką nadzieją.

Zełenski podkreślił, że cały czas jest otwarty na rozmowy pokojowe z Rosją, ale tylko, jeśli Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje sprzed inwazji. - W tej sytuacji będziemy w stanie zacząć rozmawiać normalnie - mówił i zapewnił, że Ukraina będzie używać wszystkich kanałów dyplomatycznych, by odzyskać swoje terytorium. Prezydent Ukrainy wyraził jednak opinię, że Rosja nie wykazuje żadnej chęci przerwania wojny. - To już 72. dzień w pełni wojny na pełną skalę i nie widzimy jeszcze jej końca, a ze strony rosyjskiej nie wyczuwamy chęci jej zakończenia - stwierdził.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj

TOK FM PREMIUM