Wicepremier Ukrainy: Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i starszych

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że z terenu kombinatu Azowstal udało się ewakuować wszystkie kobiety, dzieci i starszych. Akcja trwała kilka dni, dochodziło do ostrzału ze strony Rosjan. Azowstal to ostatni bastion ukraińskich obrońców Mariupola.

"Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze ewakuowano z Azowstalu. Tę część operacji humanitarnej w Mariupolu zakończono" – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych.

Ewakuowanie cywilów, którzy od dwóch miesięcy ukrywali się w podziemiach Azowstalu trwała kilka dni. Była przerywana m.in. z powodu rosyjskiego ostrzału.

Obrońcy Azowstalu zginęli podczas ewakuacji cywilów

- Trzech obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu zginęło, a sześciu odniosło obrażenia w piątek podczas ewakuacji cywilów na skutek rosyjskich ostrzałów – poinformował przedstawiciel dowództwa pułku Azow Ukrainską Prawdę.

- Wczoraj podczas ewakuacji cywilów z terytorium zakładów trzech żołnierzy oddało życie, a sześciu zostało ciężko rannych – powiedział przedstawiciel dowództwa. Dodał, że jeden żołnierz zginął na skutek uderzenia w samochód przeciwpancernego pocisku kierowanego, a dwóch zostało zabitych bombami, zrzucanymi z samolotów bezzałogowych.

W piątek podczas nieformalnego porozumienia o wstrzymaniu ognia w Azowstalu Rosjanie ostrzelali samochód, którym mieli być ewakuowani cywile.

Teren Azowstalu to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Miasto praktycznie od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę (24 lutego), było jednym z głównych celów ostrzału. Rosjanie zaatakowali m.in. szpital położniczy i dziecięcy oraz teatr, w budynku którego ukrywały się tysiące cywilów.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM