Sekretarz generalny ONZ odwiedzi 9 maja Mołdawię. Wizyta uchroni kraj przed rosyjskim atakiem?

W poniedziałek, czyli w obchodzonym hucznie w Rosji Dniu Zwycięstwa, do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa, przybędzie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, podał w sobotę mołdawski dziennik online "Realitatea". Media uważają tę dwudniową wizytę za "nieprzypadkową".

Według mołdawskiego portalu w poniedziałek szef ONZ spotka się z władzami tego kraju, m.in. prezydent Maią Sandu oraz premier Natalią Gavrilitą. Z kolei we wtorek Antonio Guterres odwiedzi kiszyniowskie targi Moldexpo, na terenie których znajduje się ośrodek dla ukraińskich uciekinierów wojennych. Sekretarzowi generalnemu ONZ ma towarzyszyć mołdawski minister pracy i opieki społecznej Marcel Spatari.

Media poinformowały, że podróż Guterresa do Mołdawii, wobec której, jak twierdzą istnieje groźba rosyjskiej interwencji zbrojnej, jest nieprzypadkowa w Dniu Zwycięstwa, szczególnie hucznie obchodzonego w Moskwie.

Wskazując, że na 9 maja planowana jest również wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Kijowie, spekulują, że podróż ta oraz wizyta Guterresa w Kiszyniowie mogą być formą ochrony stolic Ukrainy i Mołdawii przez polityków Zachodu przed możliwymi prowokacjami ze strony Kremla.

Przypomnijmy, że podczas niedawnej wizyty sekretarza generalnego ONZ w Kijowie doszło do ostrzału miasta przez Rosjan.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM