9 maja święto Unii Europejskiej. Nie wszyscy wiedzą skąd ta data. Poznaj jej tajemnicę

W dniu święta Unii Europejskiej przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przypomniała o solidarności wobec Ukraińców, którzy dążą do "wolnej przyszłości, europejskiej przyszłości".

Święto Unii Europejskiej pod znakiem wojny 

We wszystkich krajach unijnych, także w Polsce, świętowanie Dnia Europy rozpoczęło się już w ubiegły weekend (07-08.05.2022). Główne wydarzenia w naszym kraju miały miejsce w sobotę 7 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz na Placu Solnym we Wrocławiu, a tematyką nawiązywały one do priorytetów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, jak również do obchodzonego w 2022 Europejskiego Roku Młodzieży. Podkreślano też solidarność i unijne wsparcie dla Ukrainy.

Także Komisja Europejska przekazała wczoraj na Twitterze słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, które odnosiły się do obecnej sytuacji na Ukrainie:

-  Inwazja Rosji na Ukrainę przypomina nam, dlaczego jutro obchodzimy Dzień Europy, w którym narodziła się pokojowa, dostatnia Europa. 72 lata później solidarnie zjednoczyła się z ukraińskimi przyjaciółmi, którzy dążą do wolnej przyszłości. Europejskiej przyszłości – powiedziała niemiecka polityk.

Dzień Unii Europejskiej a rocznica powstania UE: skąd różnice w datach? To wystąpienie było ważniejsze

Dzień Europy to święto, które upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana, jakie miało miejsce 9 maja 1950 roku. Przedstawił w niej swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie. Miała ona w swoich założeniach zapobiec kolejnych konfliktom zbrojnym po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Nie każdy wie, że powstanie Unii Europejskiej oficjalnie datuje się na 1 listopada 1993 roku na mocy traktatu podpisanego w holenderskim mieście Maastricht 7 lutego 1992 roku. Jednak to ogłoszenie Planu Schumana uważa się za początek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska, dlatego w rocznicę jego powstania, co roku 9 maja obchodzimy święto Unii Europejskiej. 

Flaga Unii Europejskiej. Skąd 12 gwiazd? To nawiązanie do starożytnej symboliki 

Projekt flagi Unii Europejskiej powstał bardzo wcześnie – już w 1955 roku Rada Europy zaakceptowała ten sztandar Europy – z którym mogliby utożsamiać się jej obywatele – w jego obecnej postaci. W 1983 r. Parlament Europejski zadecydował, że flaga RE będzie również oficjalną flagą Unii Europejskiej (wówczas nazywanej jeszcze Wspólnotami Europejskimi). W 1985 r. przywódcy państw europejskich opowiedzieli się za jej zatwierdzeniem. 

Flaga europejska to dwanaście ułożonych w okrąg złotych gwiazd umieszczonych na niebieskim tle, które zgodnie ze starożytną tradycją symbolizują jedność, solidarność i harmonię. Liczba gwiazd odnosi się również do liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku itd. Ich symbolika nawiązuje też do późniejszej dewizy UE: "In varietate concordia" (z łac.: "zjednoczeni w różnorodności").

Liczba gwiazd nie zależy od liczby państw członkowskich, których jest obecnie 27.  

Jak czytamy na stronie Unii Europejskiej, "gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba ta jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też flaga pozostaje niezmieniona, niezależnie od kolejnych rozszerzeń UE".

TOK FM PREMIUM