Hity wakacyjnych destynacji. Wiemy, dlaczego nie ma wśród nich Chorwacji!

Mimo wojny w sąsiedniej Ukrainie i niepewnej sytuacji w Europie oraz wzrastających cen i kosztów życia, Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę. W jakich turystycznych destynacjach chcemy spędzać urlopy?

Jak podał portal wakacje.pl, w tym roku na zagraniczny urlop wybiera się 40 proc. osób w Polsce w wieku powyżej 18. roku życia. W pierwszej trójce najchętniej wybieranych kierunków na letni wyjazd znalazły się Turcja, Grecja i Egipt. Kraje te odpowiadają za 65 proc. sprzedaży letniej oferty.

Gdzie na wakacje z dziećmi? Tu Polacy czują się jak w raju

Turcja jako wakacyjny kierunek od lat zajmuje w Polsce pierwsze miejsce. Swoją opinię turystycznego raju zawdzięcza konkurencyjnym cenom i rodzinnym hotelom z wieloma atrakcjami dla dzieci, a także różnorodnej ofercie. Dzieci w Turcji są szczególnie mile widziane i wiele miejsc jest dopasowanych do ich potrzeb i zainteresowań. Tureckie kurorty to m.in. Kemer, Marmaris, Side, Belek, Bodrum, Alanya i Antalya. Zapewniają odpoczynek  wśród przepięknych krajobrazów i zwiedzanie zabytkowych miast. Do tego Turcja oferuje cuda natury w Pamukkale i Kapadocji oraz zjawiskowe plaże. Największym powodzeniem cieszy się jednak Riwiera Turecka nad Morzem Śródziemnym.

Wakacyjne podium. Te kraje zdetronizowały Chorwację? 

Na drugim miejscu jest Grecja, która też posiada bogatą ofertę turystyczną. Turyści mogą spędzić wakacje w Grecji kontynentalnej oraz na malowniczych greckich wyspach, takich jak Korfu, Rodos, Kreta czy Zakynthos albo Santorini. Trzecią pozycję zdobył Egipt - raj nurków, amatorów rafy koralowej i Morza Czerwonego oraz niezwykłych zabytków i wysokich temperatur. Często wybieranymi kierunkami wakacyjnych podróży są też Dominikana oraz Hiszpania.

Dlaczego w zestawieniach top 5 ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków fly.pl i wakacje.pl zabrakło popularnej wśród turystów Chorwacji? Odpowiedź jest prosta: zestawienia przygotowały serwisy sprzedające zorganizowane wycieczki z transportem lotniczym, a Chorwacja jest popularna wśród turystów indywidualnych. Polacy jeżdżą na chorwackie wybrzeże własnym transportem i na własną rękę wynajmują apartamenty oraz organizują pobyt.

Wakacje coraz droższe. Tyle kosztuje letni pobyt za granicą

Wiele rodzin z dziećmi wybiera zorganizowany wypoczynek, czyli wyjazdy z biurami podróży, takimi jak Tui czy Coral Travel. Dużą popularnością cieszą się też zagraniczne wycieczki kupowane na portalu internetowym Travelplanet, oferującym sprzedaż bezpośrednią online. Jednak klienci biur obserwują, że koszty wyjazdów do wakacyjnych rajów są coraz wyższe. Dlatego oprócz kierunku decydujący wpływ na zakup wycieczki zagranicznej ma także cena. I tu konkurencję wygrywa Turcja. Za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w tym kraju klienci zapłacą średnio 5 800 zł, w Grecji jest to blisko 6 000 zł, a w Egipcie aż 6 400 zł.

TOK FM PREMIUM