Pełnia Księżyca i zaćmienie w maju 2022. Czeka nas Krwawy Księżyc? Będzie spektakularnie

W maju 2022 będzie okazja, aby na niebie obserwować pełnię Księżyca połączoną z jego całkowitym zaćmieniem. Zjawisko to nazywane jest Krwawym lub Czerwonym Księżycem.

Mimo, że formalnie majowe zaćmienie będzie całkowite, to z terenu Polski dostrzeżemy je jedynie w fazie częściowej. Każdego, kto zechce obserwować to niecodzienne zjawisko na niebie, czeka bardzo wczesna pobudka.

Kiedy ma miejsce całkowite zaćmienie Księżyca?  Muszą być spełnione te warunki

Zaćmienie Księżyca to jedno z najciekawszych zjawisk, jakie można obserwować na niebie gołym okiem. 

Kiedy do niego dochodzi? Jak dowiadujemy się z "Uranii" - serwisu internetowego poświęconego astronomii, kosmosowi i branży kosmicznej –  wydarza się ono, kiedy ten naturalny satelita Ziemi znajduje się w fazie pełni, a do tego jest w zasięgu cienia rzucanego przez naszą planetę. Ziemia ustawia się wtedy w linii prostej pomiędzy Księżycem a Słońcem, rzucając taki cień na srebrny glob.  

Krwawy Księżyc: skąd taka nazwa? Kiedyś to zjawisko wywoływało panikę

Całkowite zaćmienie Księżyca nazywane jest Krwawym lub Czerwonym Księżycem. W dawnych czasach ludzie uznawali je za zapowiedź rozlewu krwi lub innych dramatycznych zdarzeń, jednak w czasach współczesnych zjawisko zostało przebadane i wyjaśnione przez naukowców. 

Skąd zatem wzięła się tak niepokojąca nazwa? Zjawisko zawdzięcza ją czerwonej poświacie, która powstaje poprzez zablokowanie promieni słonecznych przez ziemską atmosferę, która – jak wspomniano wyżej – ustawia się między Księżycem a Słońcem. 

Pełnia: maj 2022 to okazja do ciekawych obserwacji astrologicznych

Zaćmienie w maju 2022 będzie miało miejsce podczas pełni Księżyca 16 maja 2022 roku. Rozpocznie się fazą półcieniową o godzinie 03:32 czasu polskiego. Księżyc wejdzie wtedy w zasięg cienia rzucanego przez Ziemię, tracąc trochę na jasności. Już o godzinie 04:27 rozpocznie się częściowe zaćmienie Księżyca, które powinno być widoczne na niebie nad Polską. O godzinie 05:29 rozpocznie się faza całkowita zaćmienia, niewidoczna już w naszym kraju, która zakończy się około godz. 6:53. Koniec najbardziej widowiskowej części zjawiska nastąpi o 7:55, a zaćmienie będzie powoli zmierzać ku końcowi, który nastąpi o godz. 8:50.

Majowe zaćmienie Księżyca będzie najlepiej widoczne w Ameryce Południowej, w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, jak również w Afryce.

Pełnia Księżyca 2022. Do obserwacji zaćmienia w Polsce muszą być spełnione te warunki

W Polsce będziemy mieć okazję do zaobserwowania jedynie częściowej fazy tego zaćmienia. Ponieważ odbędzie się ono o poranku, kiedy jest już bardzo jasno, dla powodzenia obserwacji konieczne będzie bezchmurne niebo, przejrzyste powietrze i płaski, pusty horyzont w kierunku południowo-zachodnim.

Inaczej, niż w przypadku zaćmienia Słońca, do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest konieczne zabezpieczenie oczu specjalnymi filtrami – obserwacja zjawiska im nie zaszkodzi.

Krwawy Księżyc zaobserwujemy w tym roku aż dwa razy, ale nie w Polsce

W 2022 roku Krwawy Księżyc zobaczymy na Ziemi aż dwa razy. Poza pełnią w maju 2022, następny pojawi się jesienią, a dokładnie 8 listopada. Niestety nie zaobserwujemy go w Polsce.  

W naszym kraju Czerwony Księżyc zobaczymy dwa razy już w 2025 r.: pierwszy raz 14 marca, a drugi – 7 września. 

DOSTĘP PREMIUM