Najwyższy budynek w Polsce i UE stanął w Warszawie. To nie jedyny nasz rekordzista na skalę światową

W Polsce nie brakuje ciekawych obiektów architektury z których możemy być dumni. Wśród nich jest kilka "naj" w swojej kategorii. Najwyższy, najwęższy, największy... Poznaj rekordowe budowle w Polsce znane i cenione na świecie.

Największy gotycki zespół zamkowy na świecie. Trafił na listę UNESCO

Czy wiecie, że w Polsce znajduje się największy gotycki zespół zamkowy na świecie? Jego powierzchnia to ok. 21 hektarów, uznawany jest też za arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. 

Chodzi o powstały w drugiej połowie XIII w. zamek krzyżacki w Malborku, który w 1997 roku został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Najwyższy budynek w Polsce to także największy biurowiec UE

W grudniu 2020 roku dobiegły końca główne prace konstrukcyjne nowego warszawskiego wieżowca Varso Tower. 53-piętrowy wieżowiec został wybudowany kilka kroków od Dworca Centralnego w Warszawie. Biurowiec przekroczył wtedy wysokość 230 metrów do dachu, co uczyniło go najwyższym budynkiem w Polsce.

Po zamontowaniu w 2021 roku 80-metrowej iglicy na szczycie Varso Tower, budynek ten stał się oficjalnie najwyższym obiektem biurowym w Unii Europejskiej o wysokości 310 metrów.

Najwęższy budynek w Europie powstał z inicjatywy izraelskiego pisarza

Ten niepozorny (ale tylko z pozoru) budynek znajduje się w Warszawie i został wymyślony przez izraelskiego pisarza Etgara Kereta, a zaprojektowany przez polskiego architekta Jakuba Szczęsnego. Tzw. Dom Kereta to jeden z najciekawszych przykładów polskiej architektury współczesnej. Najwęższy budynek w Europie i jeden z najwęższych na świecie. Ukończony w 2012 r. powstał w niewielkiej szczelinie znajdującej się między dwiema warszawskimi kamienicami – w najszerszym miejscu ma ona 152 centymetry, a w najwęższym – jedynie 92 cm. 

Niewielki budynek posiada stalową konstrukcję, pokrytą poliwęglanem i płytami warstwowymi. Znajdują się tu dwie kondygnacje mieszkalne. Jednak Dom Kereta prawnie nie spełnia wymogów dotyczących polskich budynków, dlatego wedle prawa jest jedynie obiektem tymczasowym, uważanym bardziej za instalację artystyczną niż prawdziwy budynek mieszkalny. Zresztą głównym założeniem Kereta było stworzenie przestrzeni dla artystów do wspólnej twórczej pracy. 

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce i jeden z najwyżej położonych apartamentów w Europie

Ten budynek jest najwyższym wybudowanym dotąd w Polsce budynkiem mieszkalnym. Chodzi o wrocławski Sky Tower, który stanął w 2012 roku. Pierwotnie zakładano, że budynek będzie miał 258 m wysokości, jednak ostatecznie mierzy on "tylko" 215 metrów. 

Sky Tower jest czwartym co do wysokości budynkiem i najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Liczy sobie 51 kondygnacji, na piętrach od 12 do 48 znajduje się 236 apartamentów mieszkalnych. Na 48. kondygnacji umieszczono lokal o powierzchni 227 metrów kwadratowych, który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Jego wartość wyceniono na ponad 11 milionów złotych. 

TOK FM PREMIUM