Obrońca Azowstalu apeluje do Muska: Pomóż nam wydostać się do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto?

Serhij Wołyna dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy broniącej kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, zaapelował w mediach społecznościowych do miliardera i założyciela firmy SpaceX Elona Muska o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy do kraju trzeciego.

"Elon Musk, ludzie mówią, że przybyłeś z innej planety aby nauczyć ludzi wiary w niemożliwe. Nasze planety są obok siebie, ja żyję tu gdzie przetrwanie jest prawie niemożliwe. Pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto ? Daj mi znak" - napisał Serhij Wołyna.

Dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy zaapelował też do wszystkich o pomoc w tym, żeby Musk zobaczył jego apel. "Udowodnił, że dla niego nie ma problemów nie do rozwiązania, że wszystko jest możliwe ! On nigdy się nie poddaje, tak jak my ! Potrzebujemy wsparcia superczłowieka!" - napisał Wołyna.

Teren koncernu metalurgicznego Azowstal to ostatni przyczółek ukraińskiego wojska w Mariupolu. W podziemiach przez ponad dwa tygodnie przebywały - prócz żołnierzy - tysiące cywilów. Dopiero 7 maja udało się zakończyć ich ewakuację. Według danych przekazywanych przez władze Ukrainy przebywa ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, w tym setki rannych.

Mariupol praktycznie od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) był jednym z głównych celów rosyjskich ataków. Portowe miasto jest niezwykle ważne dla Rosjan, bo po jego zajęciu Morze Azowskie stanie się morzem wewnętrznym Rosji. W wyniku prowadzonego ostrzału, bombardowań zginęły tysiące mieszkańców miasta.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM