Wojna w Ukrainie. Trwają negocjacje w sprawie żołnierzy w Azowstalu. "Otworzyliśmy nową rundę"
- Otworzyliśmy nową rundę negocjacji - powiedziała Wereszczuk w czwartek wieczorem.
Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, również Turcja jest zaangażowana jako mediator.
- Chcielibyśmy, aby doszło do podpisania porozumienia, w jaki sposób ewakuacja z Azowstalu ma się odbywać, my jesteśmy gotowi je podpisać - oświadczyła ukraińska wicepremier.
Celem jest ewakuacja w kilku etapach, przede wszystkim chodzi o uratowanie 38 ciężko rannych obrońców z Azowstalu. Jeśli to się uda to "ruszymy dalej" - powiedziała.
Ukraina jest gotowa na wymianę rosyjskich jeńców wojennych na rannych znajdujących się w hucie. Ostatni ukraińscy obrońcy schronili się w rozległym kompleksie zakładów Azowstal. Strona rosyjska do tej pory odmawia ewakuacji i żąda od Ukraińców poddania się.
Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.
Teren koncernu metalurgicznego Azowstal to ostatni przyczółek ukraińskiego wojska w Mariupolu. W podziemiach przez ponad dwa tygodnie przebywały - prócz żołnierzy - tysiące cywilów. Dopiero 7 maja udało się zakończyć ich ewakuację. Według danych przekazywanych przez władze Ukrainy przebywa ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, w tym setki rannych.
Mariupol praktycznie od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) był jednym z głównych celów rosyjskich ataków. Portowe miasto jest niezwykle ważne dla Rosjan, bo po jego zajęciu Morze Azowskie stanie się morzem wewnętrznym Rosji. W wyniku prowadzonego ostrzału, bombardowań zginęły tysiące mieszkańców miasta.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->