Rozpoczęła się "trzecia faza" inwazji na Ukrainę. "Rosjanie zmierzają do długiej wojny"

To początek "trzeciej fazy" rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw w ukraińskiej telewizji.
Zobacz wideo

Jak podkreślił doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw, w pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej - planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie, a następnie je rozbić. - Nie udało im się tego uczynić - powiedział.

W nowej, "trzeciej fazie" rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne. - To pokazuje, że zmierzają do długiej wojny - stwierdził doradca szefa ukraińskiego MSW. - Najwyraźniej w ten sposób chcą zmusić Zachód do negocjacji a Ukrainę do ustępstw - podkreślił Wiktor Andrusiw.

"Wojna może spowodować kryzys żywnościowy na świecie"

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że choć "dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna", to ukraińscy żołnierze robią wszystko, aby szybko wyzwolić swój kraj. - Aby tak się stało, potrzebujemy pomocy naszych partnerów - z Europy, z całego świata - podkreślił.

Skrytykował jednocześnie kraje, które blokują sankcje przeciwko Rosji lub pomoc dla Ukrainy, nie wymienił jednak z nazwy żadnego państwa.

Prezydent Ukrainy powiedział, że konieczna jest większa presja na Moskwę społeczności międzynarodowej, gdyż Rosja wykorzystuje każdą sposobność do destabilizacji sytuacji nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata.

Wskazał, że blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów i sama wojna mogą spowodować kryzys żywnościowy na świecie, w tym głód w wielu państwach.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM