Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów. "Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty"

Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów - poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy obwodu wołyńskiego na Facebooku
Zobacz wideo

"W Łucku SBU stwierdziła trzy takie przypadki. Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty. W ich telefonach znaleziono korespondencję z nieznajomymi, którzy 'interesowali się' sytuacją w regionie" – przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

SBU podała, że funkcjonariusze ochrony prawa w Łucku zauważyli trzech nastolatków, którzy stale przebywali w pobliżu jednego z posterunków, przy czym nie potrafili wyjaśnić dlaczego. W ich telefonach służba znalazła wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku. 

W korespondencji z uczniami nieznajomi abonenci rosyjscy zadawali siódmoklasistom pytania o sytuację w regionie, rozmieszczenie wojskowych obiektów oraz sprzętu wojskowego.

Przedstawiciele kontrwywiadu wyjaśnili uczniom, dlaczego taka korespondencja jest bardzo ryzykowna. Przeprowadzili także rozmowy profilaktyczne z rodzicami dzieci.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM