Nowe naklejki na samochód obowiązkowe nie tylko w Polsce. Sprawdź przed wakacjami, gdzie są wymagane

Nowe naklejki na samochody obowiązują już, poza Polską, w trzech innych europejskich krajach. Wydawane są bezterminowo, można je kupić przez internet. Za nieposiadanie takiego oznaczenia można dostać wysoki mandat.

Zielone naklejki na samochód od 4 maja 2022 roku obowiązują w Polsce. Umożliwiają wjazd samochodem do tzw. stref czystego transportu, które wkrótce powstaną w całym kraju. Dzięki specjalnej naklejce na samochód posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów będą mogli korzystać z takich stref.

Specjalne naklejki wkrótce umożliwią też swobodne poruszanie się po terenie większości europejskich miast – strefy czystego transportu zostały już utworzone w Niemczech, Austrii i Francji, a to dopiero początek.  

Wedle nowych przepisów posiadacze aut, którzy wjadą do strefy czystego transportu w Polsce bez zielonej naklejki, dostaną mandat w wysokości 500 złotych. W innych krajach może to być nawet 2180 euro (czyli ponad 9200 zł).

Naklejka ekologiczna na samochód w Niemczech nie dla każdego pojazdu

Naklejka na samochód w języku niemieckim określana jest jako Umweltplakette i jest wydawana bezterminowo. Umożliwia ona korzystanie z tzw. stref ochrony środowiska, które obejmują najczęściej centra dużych miast i ich okolice. Obowiązek posiadania nalepki dotyczy również aut zarejestrowanych za granicą.

Naklejki występują tu w trzech barwach – zielonym, żółtym i czerwonym – a niektórym pojazdom nie są one w ogóle wydawane. Ich przyznanie uzależnione jest od poziomu emisji zapisanego w dokumentach rejestracyjnych auta.

Tzw. strefy ochrony środowiska oznaczone są w Niemczech znakiem drogowym z napisem „Umwelt ZONE", a umieszczona pod nim tablica z napisem „frei" informuje, który typ plakietki umożliwia poruszanie się po danej strefie. W przypadku wjazdu do takiej strefy ekologicznej bez ważnej naklejki na samochód zapłacimy mandat w wysokości do 80 euro.

Niemiecką plakietkę ekologiczną można kupić przede wszystkim na stacjach paliw w Niemczech. Kosztuje ona 5 euro. Można ją też zamówić przed wyjazdem. Cena niemieckiej naklejki na samochód kupionej online to ok. 79 zł.

Naklejka ekologiczna na samochód w Austrii. Tu za jej brak zapłacisz najwięcej

Austriacka naklejka umożliwiająca wjazd do stref czystego transportu nazywana jest tu Umwelt-Pickerl. Jest wydawana bezterminowo na podstawie II części dowodu rejestracyjnego i jest powiązana z numerem identyfikacyjnym pojazdu (VIN). 

W Austrii jest 6 typów naklejek ekologicznych różniących się kolorami, które odpowiadają poziomowi emisji spalin pojazdu. Jedyne pojazdy, które mają obecnie w Austrii obowiązek posiadania ekologicznych naklejek, to te samochody, które są używane do przewozu ładunków. Inne (czyli samochody osobowe, autobusy, motocykle i ciągniki) nie są aktualnie zobowiązane do posiadania takiej nalepki. 

Warto pamiętać, że w Austrii brakuje na razie odpowiednich znaków drogowych wskazujących strefy niskiej emisji, dlatego przed podróżą warto sprawdzić planowaną trasę na mapie stref (znajdziemy ją na stronie www.umwelt-pickerl.at). W przypadku braku posiadania obowiązującej naklejki, możemy otrzymać mandat w wysokości do 2180 euro, czyli ok. 9243 zł. 

Przy zamówieniu naklejki austriackiej przez internet zapłacimy za nią ok. 179 zł.

Ekonaklejki na samochód we Francji

Podróżując do Francji także pamiętajmy o nabyciu specjalnej naklejki ekologicznej, nazywanej tu Crit’Air. Obowiązuje tu 6 typów naklejek, każda wydawana jest bezterminowo na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Mandat za nieposiadanie ekologicznej nalepki wynosi we Francji 68 euro – czyli ok. 289 zł. 

Podobnie, jak w przypadku naklejki niemieckiej oraz austriackiej, można ją zamówić przez internet. Kosztuje ona ok. 114 zł.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM