Macron mianował nową premier Francji. To pierwsza od 30 lat kobieta na tym stanowisku

Prezydent Emmanuel Macron mianował w poniedziałek minister pracy Elisabeth Borne na premier Francji - podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym. To pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji od 30 lat.
Zobacz wideo

61-letnia Borne jest inżynierem i urzędnikiem państwowym. Pełniła funkcję minister pracy, a wcześniej minister transportu i transformacji ekologicznej w rządzie Jeana Castexa, który podał się w poniedziałek po południu do dymisji w związku z reelekcją Macrona na drugą kadencję 24 maja.

Borne jest również byłą szefową narodowego przewoźnika kolejowego RATP oraz prefektem regionu administracyjnego Poitou-Charentes. Dołączyła do zespołu Macrona w kampanii wyborczej w 2017 r.

- Ona ucieleśnia większość najważniejszych przemian pięcioletniej kadencji bardziej niż ktokolwiek inny - zauważa bliski współpracownik prezydenta Macrona w Pałacu Elizejskim.

- Pracowita, ale dyskretna, polityczka bliska lewicy, ale zdolna do przyjęcia reform bliskich prawicy. Jest wysokim urzędnikiem państwowym bez politycznych korzeni - skomentował wybór Borne dziennik "Le Figaro". Poprzednią premier Francji była Edith Cresson w latach 1991-1992.

TOK FM PREMIUM