Szwecja i Finlandia w NATO? Sojusz zapowiada szybszy proces ratyfikacji i tymczasowe gwarancje bezpieczeństwa

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO omawiano kwestię przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Władze NATO są pewne, że będzie można przezwyciężyć obiekcje Turcji w tej sprawie.

Szwecja i Finlandia chcą być w Sojuszu. NATO szuka konsensusu

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto potwierdził w niedzielę (15 maja 2022), że jego kraj złoży wniosek o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Szwecja ma pójść w ślady swoich sąsiadów. Poparcie społeczne w tym kraju dla członkostwa w NATO wzrosło w związku z obawami o bezpieczeństwo.

Jednak podczas weekendowego spotkania w Berlinie (w dniach 14-16 maja 2022 r.), minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu zgłosił swoje zastrzeżenia, mówiąc, że „nie do przyjęcia i oburzające" jest to, że potencjalni nowi członkowie NATO popierają zdelegalizowane w Turcji kurdyjskie ugrupowanie bojowników PKK, uznawanych za terrorystów.

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana powiedział, że można zaradzić obawom Turcji dotyczącym przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu i "znaleźć wszystkie warunki do spełnienia konsensusu" – informuje Reuters.

Co to jest NATO? Początkowo miało być ochroną militarną przed ZSRR

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (z ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli NATO, jest układem wojskowym zawartym 24 sierpnia 1949 roku na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 r.  Traktatu północnoatlantyckiego. 

Głównym celem założenia NATO w była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, które od 1955 zorganizowane były w strukturę Układu Warszawskiego. 

Po upadku Związku Radzieckiego i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 zadaniem NATO jest realizacja działań, które będą zapobiegały eskalacji konfliktów o charakterze regionalnym. Dla państw członkowskich Sojusz jest gwarancją bezpieczeństwa zewnętrznego – w przypadku ataku zbrojnego na jeden z krajów Sojuszu, taki atak uznaje się za działanie przeciw wszystkim członkom NATO. 

NATO zrzesza obecnie 30 państw członkowskich. Są to: Belgia, Kanada, Dania, Francja , Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Grecja,  Turcja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Jak szybko przebiega ratyfikacja? W przypadku Szwecji i Finlandii "nie może być okresu przejściowego"

- Niemcy przygotowały wszystko, aby przeprowadzić szybki proces ratyfikacji – powiedziała dziennikarzom niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu w Berlinie.

- Musimy upewnić się, że damy im gwarancje bezpieczeństwa, nie może być okresu przejściowego, szarej strefy, gdzie ich status jest niejasny" – powiedziała.

Odniosła się w tych słowach do okresu ratyfikacyjnego, w którym państwa nordyckie nie byłyby jeszcze chronione przez Artykuł 5. NATO – to on właśnie gwarantuje, że atak na jednego sojusznika jest uznawany za atak na wszystkie państwa członkowskie. 

Członkowie NATO mają nadzieję, iż proces ratyfikacji będzie przeprowadzony „w ciągu kilku tygodni" - podaje Reuters.

Będą tymczasowe gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii

Członkowie NATO omawiali również kwestie tymczasowych gwarancji bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii, których plany wejścia do Sojuszu spotkały się z groźbami odwetu ze strony Moskwy. Rosja postrzega ekspansję NATO jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa i jako powód rozpoczęcia przez Ukrainę tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej".

TOK FM PREMIUM