Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO. Teraz czas na decyzję krajów Sojuszu

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.
Zobacz wideo

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku - wyjaśnia agencja Reutera.

Turcja będzie przeciw?

Weto w tej sprawie od kilku dni zapowiadała jednak Chorwacja i jeden z silniejszych członków sojuszu - Turcja.

Prezydent kraju Recep Taip Erdogan w oficjanych wypowiedziach zarzuca Szwecji i Finlandii wspieranie kurdyjskich organizacji terrorystycznych i utrzymywanie sankcji wymierzonych w Ankarę.

Coraz więcej zachodnich mediów zaczyna jednak pisać, że głównym celem Turcji może być poprawa swoich warunków negocjacyjnych na przykład w zakupach amerykańskiej broni.

Rzecznik departamentu stanu USA Ned Price uważa jednak, że Turcja ostatecznie nie zgłosi weta. 

- Nie do mnie należy wypowiadanie się w imie iu tureckiego rządu ani opisywanie jego stanowiska. Mogę jedynie powiedzieć, co słyszeliśmy w strukturach NATO i w czasie wielostronnych rozmów. W Sojuszu istnieje silny konsensus co do przyjęcia Szwecji i Finlandii. Jesteśmy przekonani, że się on utrzyma -  mówił. 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zapowiadał wcześniej, że jeśli Szwecja i Finlandia złożą odpowiednie wnioski, procedura akcesyjna przebiegnie szybko i bez zbędnych formalności.

TOK FM PREMIUM